Naklíčená zima
ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA Už máme za sebou pár zimných týždňov, najvyšší čas myslieť na doplnenie vitamínov. Možno nemáme v chladnom období takú chuť na zeleninové šaláty, ktoré zvykneme konzumovať v lete. Skúsme preto naklíčené semená, ktoré sú bohaté na rastlinné bielkoviny, balastné látky, lecitín, sacharidy a minerálne látky. Nečudo, veď predstavujú základňu energie, vďaka ktorej vyrastie zo semienka celá rastlina.
Naklíčením semien sa už v priebehu prvých hodín výrazne zvyšuje podiel antioxidantov a vitamínov (až o 500 percent), najmä vitamínu C a vitamínov radu B, čo naše telo určite ocení. Vybrať si môžeme podľa chuťových preferencií. Vhodné na klíčenie sú strukoviny ako hrach, šošovica, fazuľa, sója či cícer a tiež obilniny, najmä ovos, pšenica a jačmeň. Dobrou voľbou sú aj tekvicové, sezamové a slnečnicové semienka alebo semená reďkovky, horčice, kukurice, pohánky a žeruchy.
Príprava je jednoduchá
Ak sa nechceme spoľahnúť na produkty z obchodu, ktorý dnes ponúka už aj tieto zdraviu prospešné potraviny, môžeme si semienka nechať naklíčiť doma sami. Na vlastnú produkciu čerstvých klíčkov potrebujeme špeciálne misky na klíčenie, ale postačí aj zavárací pohár. Semená prepláchnuté studenou vodou nasypeme do nádoby a zalejeme pár centimetrami vody. Nádobu zakrytú plátnom necháme na tmavom a teplom mieste. Ráno semená opäť prepláchneme a dobre odkvapkané ich necháme pri izbovej teplote v tmavom priestore. Takto postupujme aj v nasledujúcich dňoch, kým sa neukážu klíčky. Denne ich treba dvakrát prepláchnuť, aby neodštartoval hnilobný proces. Doba klíčenia je podľa druhu semien rôzna, treba sa obrniť trpezlivosťou asi na 3 až 4 dni. Keď semená vyklíčia, dáme ich na pár hodín na svetlo a potom si už na nich môžeme pochutnať. Ak nám zvýšia, uložíme ich v uzatvárateľnej plastovej nádobe do chladničky.
TIP: Výbornou praktickou pomôckou pri nakličovaní semien je väčšie kovové sitko, v ktorom môžeme semienka rovno preplachovať. To položíme v prvú noc do misky s naliatou vodou, v ostatných do prázdnej.
Ako ich konzumovať
Vyklíčené semená jeme aj s korienkami a výhonkami. Najlepšie v surovom stave, lebo pri tepelnej úprave sa strácajú vzácne látky. Môžeme nimi obohatiť nielen nátierky, obilné kaše, šaláty, ovocné šťavy a jogurty, ale aj posypať nimi sa dajú aj polievky, zemiaky, ryža, cestoviny a teplé mäsové či zeleninové pokrmy.
Poznámka: Klíčky semien podporujú pre vysoký obsah enzýmov trávenie a vôbec sú ľahko stráviteľné. Pomáhajú aj pacientom s cukrovkou, s cievnymi ochoreniami a s poruchami metabolizmu. Dôležitá je schopnosť klíčkov regenerovať organizmus a posilniť jeho imunitu, ktorá je teraz v zime najlepším obranným múrom pred infekčnými nákazami, najmä aktuálnou chrípkou.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com