Do toalety nikdy nehádžte...

26.01.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA   Zvyknete so zvyškami jedla z obeda zájsť automaticky do kúpeľne a nemilosrdne ich šmariť do záchodovej misy? Už to radšej nerobte. Prezradíme vám, prečo.

Ak máte to šťastie, že ste napojený na verejnú kanalizáciu, čo pre majiteľov rodinných domov v niektorých obciach nie je ešte stále samozrejmosťou, musíte si byť vedomí, že voda prechádza zložitým kanalizačným systémom cez čističku odpadových vôd až do miestnej rieky. Tak sa do prírodného zdroja dostáva napriek prečisteniu mnoho látok, ktoré tam nemajú čo hľadať. Nehovoriac o predmetoch, ktoré zaťažujú proces čistenia odpadových vôd. Niektoré látky sú obzvlášť agresívne a neznehodnocujú iba samotnú vodu, ale zároveň aj poškodzujú potrubia a zariadenia čerpacích staníc.


Čo všetko by sa nemalo do kanalizácie dostať?


  • Zvyšky jedla – podporujú prežívanie a množenie rôznych živočíchov, napríklad potkanov.
  • Oleje a tuky – usadzujú sa na stenách potrubia a nabalujú na seba mnohé nečistoty, čím sa zhoršuje prietok kanalizácie, prípadne sa úplne upchá. Tuky sa navyše rozkladajú a šíria zápach. A likvidujú priaznivé baktérie, ktoré pomáhajú čistiť odpadové vody.
  • Hygienické výrobky (vlhčené obrúsky, hygienické tampóny a vložky, vata, jednorázové plienky, vatové tyčinky) – mnohé sú vyrobené z netkanej celulózy, ktorá je vo vode nerozpustná. Všetky tieto kúpeľňové pomôcky sa preto ľahko prilepia na potrubie znečistené olejmi a významne prispievajú k nepriechodnosti kanalizácie.
  • Podstielka z mačacej toalety – má silné absorpčné schopnosti a a vytvára neželané hrudky, ktoré upchávajú kanalizačné potrubia.
  • Piesok a drobné kamienky – usadia sa v záhyboch potrubia a zhoršujú prietok vody, v toalete sa môžu ocitnúť pri vyklepávaní tenisiek detí, ktoré sa hrali na pieskovisku.
  • Ohorky z cigariet – vo väčšom množstve sú problémom najmä pre filtre z buničiny, ktorá má dlhý polčas rozkladu, a sú preto záťažou pre životné prostredie. Navyše sú nositeľom toxínov zo zhoreného tabaku.
  • Vlasy –nerozkladajú sa ľahko ako iný biologický materiál, prietok vody sa vďaka chuchvalcom s nabalenými nečistotami komplikuje.

Tak kam s tým všetkým?

Každá rada dobrá. Samozrejme, že riešenia existujú. Len si vyžadujú väčšiu diciplinovanoť všetkých užívateľov verejnej kanalizácie. A tiež trochu námahy. Pretože použité oleje treba zlievať do fľaše a potom odniesť do zberného dvora a zvyšky jedál či potravín trpezlivo ukladať do kompostovateľných vreciek a potom vyhodiť do špeciálnych zberných nádob na bioodpad. Alebo pridať do kompostu, ak máte záhradku. Všetky kozmetické pomôcky vrátane jednorázových plienok a latexových kondomov patria do bežného kontajneru so smiešaným odpadom.

Jedy a otravy

Obrovským problémom je chémia, ktorá znečisťuje vodu a ktorá sa nedá celkom odstrániť ani cez systém čističiek. Ide najmä o farby, riedidlá a hnojivá či iné záhradné chemické prípravky, ktoré spúšťajú chemické reakcie a tvorbu nebezpečných plynov, a v neposlednom rade o lieky. Tie posledné odneste do lekárne a ostatné do zberného dvora, ktoré disponujú špeciálnymi kontajnermi pre uskladnenie nebezpečných látok.

Poznámka: Ani netreba zdôrazňovať, že do záchodovej misy sa nesmú hádzať predmety z plastu, dreva a kovu, ktoré rýchlo zablokujú potrubie a môžu spôsobiť veľké nehody kanalizačného systému.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.canva.comphotosfree