Citrusová vôňa pre váš interiér

27.01.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR   Príjemná vôňa prispieva k dobrej nálade. Ovzdušie v interiéri si môžeme vylepšovať profesionálnymi osviežovačmi, ale nie je problém si vyrobiť podobný doma vo vlastnej réžii. Ak preferujeme arómu citrusov, riešenie ponúka komora. Sú vhodné aj preto, že sú výrazne aromatické a udržia si vôňu dlhšie ako iné druhy ovocia.

Rozprašovač s ovocným ozónom

Potrebujeme pár čerstvých citrónov alebo pomarančov, aby sme po vytlačení získali asi šálku šťavy. Potom do horúcej vody (trojnásobné množstvo) nasypeme dve vrchovaté lyžice sódy bikarbóny, necháme ju rozpustiť a napokon prilejeme ovocnú šťavu. Dobre rozmiešame a po vychladnutí prelejeme do nádoby s rozprašovačom (dostať v domácich potrebách).


Vyvarená aróma

Ak potrebujeme zlepšiť vzduch v celom interiéri, najmä po varení rybacích jedál alebo posedení s priateľmi, ktorí holdujú cigarete, sviežu vôňu si môžeme doslova uvariť. Potrebujeme menší hrniec, do ktorého vložíme šupky z pomaranča, citrónu alebo limetky a zalejeme ich vodou. Potom zmes dáme dusiť na slabom plameni a necháme prúdiť citrusové vône po byte aj niekoľko hodín. Treba len dávať pozor, aby voda nevyvrela a občas ju doliať, prípadne pridať pár šupiek z čerstvo olúpaného pomaranča.

Poznámka: Na prípravu osviežovača môžeme použiť aj esenciálne oleje podľa vlastného výberu, či už citrusový, mätový alebo levanduľový. Stačí pár kvapiek zmiešať s lyžicou jedlej sódy, tú nasypať do nádoby s rozprašovačom a zaliať destilovanou vodou. Po pretrepaní môžeme použiť nielen na zlepšenie arómy ovzdušia, ale aj všetkých interiérových textílií, najmä sedacej súpravy, závesov a koberca.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru