Časté havárie na koberci

31.01.2024

DOMÁCNOSŤ - ČO SO ŠKVRNAMI    Menšia nepozornosť a problém je na svete. Deci vína alebo lyžička horčice sa ku kobercu veľmi nehodia. A koľko problémov môže napáchať jedna bujarejšia oslava narodenín, škoda hovoriť. Potom treba zachraňovať, čo sa dá.

Tekutiny sa rýchlo vpijú
  • Obávané víno nebude napokon takým nešťastím. Ak situáciu zachraňujeme vzápätí po nehode. Škvrnu posypeme hojne soľou a necháme ju 10 minút pôsobiť. Potom vrstvu soli so vsiaknutým vínom pomocou špongie alebo handričky namočenej v teplej vode odstránime.
  • Džúsovú škvrnu naopak necháme vyschnúť a potom ju vyčistíme pomocou mydlovej vody.
  • Porezali ste sa a kým ste dobehli do kúpeľne po obväz, dostalo sa pár kvapiek krvi aj na koberec? Okamžite stačí použiť studenú vodu a ak sme kvapku zaregistrovali až o pár dní, použijeme biologický čiže jemnejší (dvojpercentný) prací prostriedok.
  • Vyliata káva je tiež darček za všetky drobné. Zbavím sa jej teplou vodou a prípadne jemným pracím prostriedkom rozpusteným vo vode. Čajové škvrny pustia vďaka teplej vode alebo zriedeného šampónu na koberce.
  • Sladké malinovky a likéry sú väčšia komplikácia. Ale úspešne sa s ňou popasuje zriedený čpavok, ktorý nakvapkáme na handričku, a dielo dokončí studená voda.


Keď jedlo neskončí v ústach

Nedeľný obed, sa nemusí dostať celý tam, kam patrí - do žalúdka. Po odchode domáca pani zratúva škody a zachraňuje najmä časti koberca pod stolom. Mlieko, lekvár a vajcia jej ťažkú hlavu nespravia, zlikviduje ich teplá voda, do ktorej treba naliať trochu šampónu na koberce. Od oleja alebo nakvapkanej masti koberec zachráni čistiaci benzín. A mastnú škvrnu zneškodní teplá voda a zriedený šampón na koberce. Horčica sa pri konzumácii párkov ocitne na koberci ľahko. Odstránime ju zriedeným kobercovým šampónom, do ktorého pridáme trochu octu, a potom ešte teplá voda. Fľak z čokolády vyzerá hrôzostrašne, ale opäť zabuduje kobercový šampón, samozrejme zriedený. No v prípade žuvačky treba si treba kúpiť mraziace činidlo, tzv. odstraňovač podobných gumových lepidiel.


Zvyšky cigariet, olejová farba, žiadna výhra

Škála ľudských činností má za následok aj podobné spektrum nehôd so škvrnami. Ohorky z cigariet treba odstrániť, miesto povysávať, prípadne vyčistiť mydlovou vodou. V prípade zafarbenia nikotínom použijeme peroxid vodíka. S týmto účinným prostriedkom však treba zaobchádzať opatrne, aby sme nepoškodili farebnosť koberca.

S vodovými farbami po vyčíňaní škôlkarov si poradí osvedčený šampón na koberce, ale na olejové treba vytiahnuť iné eso z rukáva – terpentín. Ten odstráni aj vosk zo sviečky, keď už nepomôže savý papier, ktorý prejdeme mierne teplou žehličkou.

A keďže človeku nie je nič ľudské cudzie, občas sa na koberci ocitne aj biologický materiál. Moč vysušíme špongiou a potom použijeme teplú vodu a čistiaci prostriedok na koberce. Ale v prípade zvratkov siahneme po roztoku vody a čpavkového alkoholu v pomere 6:1.

Niekoľko rád na záver:

  • Škvrny treba čistiť okamžite po znečistení koberca alebo vzápätí po objavení, aby bol zásah čo najúčinnejší.
  • Aby sme odstránili čo najviac vlhkosti, na miesto znečistenia prikladáme suchú handričku alebo savý papier. Ak sa vyliala na koberec napríklad polievka, najprv odstránime lyžičkou alebo nožom pevné časti jedla.
  • Pri čistení samotnej škvrny používame handričku z mäkkej bavlny (zo starého trička) alebo špongiu. Miesto však nesmieme drhnúť príliš silno, aby sa koberec neznehodnotil. Vyčistené miesto sa potom výrazne odlišuje od ostatnej plochy a to predsa nie je naším cieľom.
  • Tesne po vyčistení sa snažíme z oblasti odstránenej škvrny vysať papierom, suchou handrou alebo starým uterákom čo najviac vlhkosti a potom necháme koberec doschnúť. Prípadne ho o pár dní vytepujeme, aby sa rozdiely stratili úplne.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com