Varíme vajcia

28.03.2024

VARENIE - RADY Z KUCHYNE     Na prvý pohľad jednoduchá vec, na ktorej sa nedá nič pokaziť. A predsa... Na správne uvarenie vajíčka by sme mali ovládať základné finty.

  • Ak chceme vajcia uvariť natvrdo, lebo také aktuálne potrebujeme na veľkonočnú studenú misu, varíme ich 8 až 10 minút. Pri dlhšom varení riskujeme uvoľňovanie síry vo vnútri vajca a zmenu farby žĺtka na zelenkavú.
  • Nevkladáme ich do vriacej vody priamo z chladničky, lebo by praskla škrupinka, ale necháme ich postáť na kuchynskej linke, aby získali izbovú teplotu, alebo ich na 15 minút necháme zohrievať v teplej vode. Účinné je aj prepichnúť špendlíkom škrupinu na širšom konci, aby mal kde unikať vzduch, ktorý sa vo vnútri vajca jeho zahriatím začne rozpínať.
  • Nasypaná soľ do vody, v ktorej vajcia varíme, zabráni vytekaniu bielka aj v prípade, že škrupinka praskne.
  • Raňajkové vajce namäkko s pevným bielkom a tekutým žĺtkom potrebuje pobudnúť vo vriacej vody iba 4 minúty a ak ho máme radi na hniličku čiže na polomäkko, necháme ho variť 5 minút.
  • Môžeme použiť aj metódu vkladania vajec do studenej vody a po začatí vrenia plameň trochu stlmíme. V takom prípade od momentu, keď začne voda vrieť, varíme vajce namäkko 2 minúty, na polomäkko 4 minúty a natvrdo 8 minút. Orientovať sa treba aj podľa veľkosti vajec.
  • Aby sa dobre lúpali, tak ich po uvarení opláchneme pod studenou vodou, trochu naťukneme škrupinku a vajce ešte vložíme na 10 minút do studenej vody. Najlepším predpokladom, ako zbaviť vajce škrupiny bez problémov, je použiť nie celkom čerstvé, ktorých blana pod škrupinou je veľmi pevná, ale asi týždeň staré. Táto rada však platí len pre konzumentov vajec z vlastných zdrojov.


Poznámka: Bielko obsahuje množstvo bielkovín a žĺtok zase vitamín D, no zároveň aj cholesterol. Vajcia s hnedou a bielou škrupinou sa kvalitou neodlišujú, oba typy majú rovnakú výživovú hodnotu. Rozdiel je len v samotnej škrupine, biela je krehkejšia.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com