Šaty pre nevestu

16.04.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Svadba je výnimočnou rodinnou udalosťou, ktorou sa vždy nainfikuje celá rodina. Vyžaduje si to veľa energie a stojí nemálo peňazí, kým sa svadba ako remeň zorganizuje. A jedným z najdôležitejších momentov je správny výber šiat pre nevestu. Pretože ona je tou čerešničkou na torte, ona je tou hlavnou star, ktorá v scenári celej svadby hviezdi.

Aké vybrať

Hoci už v Ríme sa nevesty odievali do bielych šiat ako do symbolu čistoty a cudnosti, v ďalších storočiach si ženy väčšinou obliekali na svadbu svoje najlepšie šaty. No potom urobila v toto smere veľkú revolúciu kráľovná Viktória, ktorá sa v 40-ych rokoch 18. storočia namiesto v strieborných vydávala v bielych svadobných šatách. A odvtedy chcú byť všetky nevesty kráľovnou. Alebo princeznou, akou je tá najnovšia anglická, manželka princa Williama. Preto sa od minulého roku rozšíril v požičovniach šiat model so záplavou čipky. Žiadna totiž neodolá byť na chvíľu rovnako výnimočnou alebo sa tak aspoň cítiť. Nakoniec, presviedča ju o tom celé okolie. A tak sa volia dlhé šaty vo veľkom štýle. Niekomu učarujú volániky a dámy s vrodenou eleganciou siahnu po hladkej sukni, ale jednoznačne vedú modely šiat s ramienkami. Potom sa musí pridať bolerko najmä pre čas strávený počas obradu v kostole. Aby nevestu zbytočne neohovárali prudérne staršie dámy. Mimochodom, najnovšie nahradil žiarivú bielu skôr béžový odtieň. Táto farba totiž dokáže potlačiť nedokonalosti na pleti. Dnes už nie je zvykom kupovať šaty alebo si ich dať podľa módneho časopisu ušiť, väčšinou sa požičiavajú. Ani to však nie je lacná záležitosť. Ak sa nestane žiadna nehoda, ktorá vyžaduje prešívanie a náhradný materiál, len samotné zapožičanie šiat stojí 400 až 600 eur. Ak si chce nevesta šaty odložiť do skrine a pravidelne si nimi pripomínať svoj veľký deň, bude potrebovať 1500 i viac eur.

Bez závoja ani krok

Kedysi bol závoj podstatnejší ako samotné šaty. V starom Grécku sa nevesty zahaľovali od hlavy po päty do žltého dlhého závoja, v Ríme preferovali červenú farbu. Dôležité bolo aj zdvíhanie závoja z tváre na konci obradu. Ak tak urobil muž, bol to znak jeho dominancie nad novopečenou manželkou. Ak si ho zdvihla samotná nevesta, prejavila veľký zmysel pre nezávislosť.

K oblečeniu nevesty sa viažu tradície

Každá nevesta by mala mať na sebe úplne nový prvok oblečenia ako symbol nového začiatku, ale aj starý kúsok, ktorý ju priviaže k rodinným tradíciám. Stačí nová spodnička a starý rodinný šperk. Požičaná vec, napríklad náramok alebo prívesok od šťastne vydatej ženy by jej mal priniesť manželské šťastie. Ale pozor na perly, tie skôr predstavujú slzy a utrpenie. Preto by si nemala nevesta zvoliť ani modrú či fialovú farbu šiat, tieto farby symbolizujú modriny, či už reálne alebo na duši. Ale modrá drobnosť napríklad vreckovka alebo brošňa je symbolom vernosti a čistoty. A strieborná minca môže byť zárukou hojnosti. Neodporúča sa, aby si nevesta šaty šila sama, akoukoľvek excelentnou krajčírkou je ona sama. Takto by si vraj totiž zašila cestu k šťastiu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com