Pozor na kabelku, dámy!

28.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Aj z módneho doplnku, ktorý mnohí dizajnéri povýšili na ikonu, sa môže stať nepriateľ. Ženy nedajú na svoje kabelky a tašky trendových strihov a farieb dopustiť. No práve táto časť ich šatníka sa môže stať zdrojom zdravotných ťažkostí. Tvar, materiál a cena nie je v tomto prípade problém. Je ním spôsob nosenia kabelky a tiež nedostatočná hygiena a starostlivosť o jej interiér.

Dobrovoľné závažie

Ak nás už dlhšie bolí chrbát, skúsme sa zamyslieť nad štýlom nosenia kabelky. Príčinou býva notorické nosenie tašky len na jednom pleci. Treba si zvyknúť prehodiť ju z času na čas aj na druhé a striedaním rúk vyvážiť záťaž. Situáciu zhoršuje aj hmotnosť kabelky. Príčinou môže byť aj materiál, kožené kabelky sú ťažšie, kupujme preto skôr syntetické alebo textilné tašky. A priveľkú záťaž spôsobuje aj množstvo predmetov od dokladov cez kozmetiku až po pracovné materiály, ktoré majiteľka nosí neraz zbytočne stále so sebou.

Dobré riešenia

  • Skúsme sa preorientovať na ruksaky alebo batôžky aspoň v dňoch, keď zvolíme športový typ oblečenia.
  • Dobrou voľbou sú tašky nosené šikmo, vtedy je rukoväť umiestnená na jednom ramene a telo tašky sa opiera o protiľahlý bok.
  • Bývajú aj objemnejšie typy, ale pokojne vystačíme aj s menšími. Stačí len racionálne zvážiť obsah, bez mnohých predmetov sa určite zaobídeme.
  • V žiadnom prípade nerobme zo svojej kabelky nákupnú tašku, aj keď to jej veľkosť dovolí.

Cesta pre mikróby

Naša kabelka je lapačom nečistôt. Neraz ju položíme na zem na verejnej toalete alebo v kaviarni, keď sa nedá prevesiť cez operadlo stoličky. Ani jej interiérom si nemôžeme byť istí. Často sa zabudneme a hodíme použitú vreckovku naspäť do tašky alebo v jej útrobách uviazne nedojedená napolitánka či kožené rukavice. Ktorými sme sa, mimochodom, dotýkali kľučiek na dverách v poliklinike alebo držadla v autobuse. Mikróby sa do našej intímnej zóny výsostne súkromnej kabelky dostanú ľahko a rýchlo. A úroveň znečistenia ešte ovplyvňuje množstvo kozmetických pomôcok na skrášľovanie, hlavne rozsypané tiene či púdre. Možno by to nestačilo na infekčné ochorenie zdravej ženy, ale citlivejšie osoby s oslabeným imunitným systémom sa môžu aj pre častejší kontakt s možnou nákazou cítiť viac unavené a vyčerpané. A kozmetické pomôcky kontaminované baktériami (najviac krém na ruky, maskara a rúž) by mohli spôsobiť kožnú alergiu. Platí to najme pre letné mesiace, keď rozmnožovanie mikroorganizmov podporuje horúčava a dusno v zavretej taške.

Praktické rady:

  • Kabelka si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Zvonku ju treba umyť alebo ošetriť podľa druhu materiálu a interiér zase upratať a zbaviť možnej infekcie pomocou antibakteriálneho gélu alebo špeciálnych vreckoviek.
  • Papierové vreckovky po každom použití vyhoďme a nedávajme ich naspäť do kabelky. Veď preto sa aj nazývajú jednorazové. Platí to ešte viac v období, keď máme nádchu alebo trpíme infekčným ochorením dýchacích ciest.
  • Nezabudnime častejšie poutierať mobil antibakteriálnou vreckovkou, pretože podľa odborníkov práve tento nenahraditeľný pomocník býva častým zdrojom nákazy. Len si spomeňme, kde všade ho zvykneme v priebehu dňa položiť a koľkokrát s ním manipulujeme rukami, ktoré aj pár hodín neboli v kontakte s vodou a s mydlom.
  • Kozmetiku vložme do osobitnej taštičky a nenosme so sebou polovicu kúpeľne. Sústreďme sa len na základné pomôcky, ktoré sa dajú uzavrieť.


Poznámka: Nezanedbateľný nie je ani stres, ktorý majiteľka kabelky zažíva denne niekoľkokrát pri hľadaní kľúčov, vyzváňajúceho mobilu alebo papierovej vreckovky. Máme dosť iných podnetov pre napätie, ktoré zbytočne zvyšuje krvný tlak a výkon srdca a spôsobuje žalúdočné ťažkosti, tak by sme si ho nemali privolávať aj neporiadkom v taške. Najmä, ak výrobcovia na tento problém pamätajú a kabelky vybavujú množstvom priehradiek a vreciek rôznych veľkostí. A kto si potrpí na obzvlášť veľké modely tašiek, mal si zaobstarať taštičku na menšie, ale dôležité predmety.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pexels.com