Pleťové zážitky s púpavou

04.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Trávniky už nádejne ožltli hlavičkami púpavy, ktoré sú plné vitamínov. Výborný čas pre revitalizáciu našej pleti pomocou tejto prostej a všade prítomnej rastlinky.

  • Púpava obsahuje vitamíny A, C, D a betakarotény, ale i železo a vápnik. Na pleť má preto omladzujúce i upokojujúce účinky. Uplatňuje sa i ako výborný čistiaci prostriedok pre mastnejšiu pleť so sklonom k zápalom. Listy si treba uložiť na problematické miesta alebo ich pridať do horúcej vody, ktorou sa chystáme naparovať tvár.
  • Na všetky druhy pleti je výborné aj púpavové tonikum, ktoré získame tak, že do pol litra vriacej vody hodíme asi 20 púpavových kvetov. Po pol hodine lúhovania odvar scedíme a necháme vychladnúť.
  • Prvú pomoc proti silným jarným lúčom predstavuje púpavový extrakt, ktorý prináša pre podráždenú pleť úľavu. Pripravíme si ho z dvoch hrstí kvetov a listov, ktoré sparíme dvojnásobným množstvom vrelej vody. Po pridaní 10 stoniek púpavy necháme lúhovať 15 minút, potom výluh scedíme, necháme schladiť a v prípade potreby použijeme. Ideálne je tekutinu naliať do nádoby s rozprašovačom. Alebo ju môžeme zohriatu naliať na gázu či bavlnenú látku a tú aplikovať na tvár. Tento odvar môžeme použiť aj na zosvetlenie hnedých škvŕn na rukách.
  • Výborný je aj púpavový ocot na oplachovanie vlasov, pretože pri pravidelnom vtieraní do pokožky zlepší ich kvalitu i rast. Asi 20 púpavových listov a 5 kvetov necháme lúhovať vo fľaši s vínnym octom najlepšie na slnečnom mieste. Počas desiatich dní fľašu denne pretrepávame a ocot napokon precedíme cez husté plátno, aby vo vlasoch napokon neuviazli drobné časti kvetov.

Poznámka:  Ak si chceme vzácne látky púpavy uschovať aj na chladnejšie mesiace, mali by sme ju nechať sušiť na priamom slniečku. A dostatočne dlho, lebo by nám po uskladnení pre prítomné zvyšky vody mohla splesnivieť. Zásadne ju však nezbierajme popri ceste alebo v inak zamorenom prostredí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com