Opäť budeme mať letný čas

28.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    A už je to tu zase. Opäť sa musíme preorientovať na zmenu času. No oproti jeseni, keď sa nám pocitovo a hlavne svetelne deň skrátil, sme teraz na jar vo výhode. Hodinky si v nedeľu posunieme o hodinu dopredu. Už v nedeľnú noc sa nám preto spánok o hodinku skráti. Na druhej strane však budeme profitovať hneď v prvý deň o svetelne predĺžený deň, čo určite poteší.

V nedeľu 26. marca o 02:00 stredoeurópskeho času posunieme hodiny na 03:00 letného času. Európska únia už zrušila striedanie času ešte v roku 2019, aby mali členské štáty čas si rozmyslieť, či sa rozhodnú pre zimný či letný čas platný potom po celý rok. Zatiaľ sa však zrušenie nekoná

Výhody toho letného

Vďaka aktuálnemu posunu hodinových ručičiek môžeme o hodinu neskôr vstávať a zároveň si už v prvý deň vychutnávať eufóriu zo svetelného skoku dopredu, pretože slnko bude zapadať až o hodinu neskôr. Nie podľa prírody, ale podľa hodiniek, ktoré si na najbližších 6 mesiacov nastavíme podľa medzinárodného dohovoru. V každom prípade by sme však mali byť opatrní. Pretože nastaviť organizmus na nové podmienky tak rýchlo nedokážeme. Potrebuje až jeden či dva týždne, aby sa vyrovnal s časovým posunom a fungoval opäť v dobrom tempe.

Potrebujeme si zvyknúť

Trénovať organizmus treba postupne. Návod je jednoduchý. Odpustime si nočné zážitky pri televízore alebo počítači a chodievajme v tomto období spať aspoň o pol hodiny skôr než zvyčajne. Aj keď sa hodinky posúvajú dopredu a v prvý deň si pospíme o hodinu dlhšie, v najbližších dňoch sa môžeme cítiť pre rozhádzané biorytmy unavení a môžeme mať problémy s koncentráciou. Platí to najmä o starších ľuďoch a problém so zaspávaním a vstávaním v správnom čase budú mať dočasne aj malé deti. Vitalitu organizmu podporíme aj zdravou a ľahko stráviteľnou stravou a dostatkom relaxu, najmä pohybovými aktivitami v prírode, ktorým sa môžeme pre pekné počasie do sýtosti venovať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com