Nálev z uhoriek ako doping i hnojivo

21.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Nie všetko, čo sa blyští, je zlato. A naopak, nie všetkého sa treba hneď ako marasu či pletiek zbavovať. Napríklad sladkokyslý nálev z nakladaných uhoriek. Ak ste vytiahli z pohára už poslednú, nemusíte ho hneď vylievať. Nechajte si nálev v chladničke na horšie časy.

A tie pravdepodobne prídu. V prvom rade ho môžete použiť pri príprave rôznych jedál, okysliť ním polievku lebo omáčku a dochutiť marinádu či zeleninový alebo zemiakový šalát. Ale sladkokyslá tekutá zásoba v chladničke padne dobre aj pri niektorých ťažkostiach.

Prehnali ste to na oslave s alkoholom? Ráno vás postaví na nohy skôr okyslená voda z uhoriek ako káva s citrónom. Navyše vám pomôže upokojiť žalúdok a zmierni nepríjemný alkoholový zápach z úst.

Trápi vás kašeľ či nádcha? Dajte si polievkovú lyžicu uhorkovej vody trikrát denne a uvidíte, že octový nálev ako prírodný prostriedok bez akýchkoľvek chemikálií zaúčinkuje lepšie ako sirup z lekárne.

Potrebujete po sviatkoch zhodiť nejaké to kilečko? Skúste sa spoľahnúť na uhorkový nálev. Je to nízko kalorická kyslá voda, ktorú môžete zriedenú po troche popíjať. To pomôže naštartovať váš metabolizmus, ktorý zatiaľ spaľuje kalórie príliš pomaly.

Chýba vám elán na kálanie dreva alebo inú ťažšiu fyzickú prácu? Doprajte si zriedený uhorkový nálev. Kyslý nápoj obsahuje sodík, ktorý dodá telu rýchlo energiu a zároveň tlmí možné svalové kŕče, ktoré vznikajú pri väčšom fyzickom vypätí. Preto je vhodný aj pre tých, ktorí sa venujú športovým aktivitám.

TIP: Liečiť skúste aj vlastnú záhradku. Uhorkovým nálevom môžete zaliať zeminu, ak pestujete cezmínu, prvosienky, rododendron, magnólie, hortenzie, brusnice, čučoriedky, jahody či zemiaky, ktoré potrebujú kyslú pôdu. Voda z uhoriek funguje ako prírodné hnojivo a zároveň pomáha hubiť burinu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com