Exotické datle nesklamú

23.02.2024

VARENIE - POTRAVINY    Datle sú starodávnou potravinou, ktorá si svoje miesto v jedálničku zachovala dodnes. A svoje pôsobenie rozšírila na celý svet. Už nie je iba bežnou súčasťou stravovacích zvykov obyvateľov severnej Afriky a Ázie, ale pochutnávajú si na nej aj Fíni či Slováci. Minimálne na Vianoce. V skutočnosti by sme mali dať datliam priestor aj vo zvyšok roka. Ako bohatej studnici vitamínov a rýchlemu zdroju energie.

Zdraví i vitálni

Datle máme vďaka mimoriadne plodnému datľovníku, ktorý je schopný každý rok poskytnúť až sto kilogramov zrelých plodov, a patrí k najstarším kultúrnym rastlinám. Rastie v krajinách Ázie i severnej Afriky. U tamojších obyvateľov boli datle a dodnes zostali obľúbenou potravinou a rýchlym zdrojom energie. Dôvod, prečo bývali súčasťou batôžka na cestách. Túto skúsenosť môžu na súčasný štýl života aplikovať aj turisti a bežci na dlhé trate. Dnes sa datle pestujú v Iráne, v Maroku, v Egypte, v Indii, v Pakistane, v Kalifornii a na Kanárskych ostrovoch.

Má miesto aj v kuchyni...

... a v prvom rade exotickej. Pretože arabské národy datle používajú často pri príprave sladkých múčnikov a cukroviniek. Sú aj vhodným chuťovým doplnkom pudingov, ovocných šalátov a spolu s orechmi tvarohových dezertov. Datle sa zvykli zlisovať do špeciálneho bochníka, z ktorého sa potom ukrajovalo. Čerstvé datle sa najprv rozpučili a potom vymiesili na cesto, ktoré bolo hlavným zdrojom potravy účastníkov karavány počas dlhej cesty púšťou. Z čerstvých datlí sa varí aj hustý sirup, tzv. datľový med, ktorým sa prisladzujú pokrmy, alebo ktorý sa nechá vykvasiť na víno alebo v kombinácii s alkoholom na datľový likér.

Poznámka: Ani sušené plody nevydržia večne. Vo vzduchotesnej nádobe najviac rok. A čerstvé treba stihnúť skonzumovať do 2 týždňov a mať ich uložené v chladničke.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com