Čisté záclony pre krajší výhľad

14.04.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Záclony istý čas v kurze veľmi neboli, preferovali sa okná s peknými žalúziami, ktoré nahrádzali dekoratívne tkaniny. Ale do moderného interiéru sa opäť vracajú. Pretože ho vedia zútuľniť a prípadne aj charakterom materiálu a farebnosťou skrášliť. Má to aj nevýhodu - vyžadujú si údržbu. Teraz pred sviatkami si to uvedomujeme ešte viac, veď je toho nemálo, čo musíme stihnúť v rámci veľkého upratovania. Poradíme, aké finty platia na tento textilný doplnok okien, aby sme mali zase pekný výhľad.

  • Záclony svojou štruktúrou prach priam priťahujú, takže môžu byť zdrojom alergénov škodlivých najmä pre alergikov. A pravidelne prať ich musíme aj preto, aby nezožltli. V pračke záclony zásadne perieme pri najšetrnejšom programe pri 30°C. Prať ich treba osve, nikdy nie s ďalšími druhmi bielizne. Ideálne je vložiť ich do práčky poskladané v pracej sieťke, takto sa nemôžu znehodnotiť a dlhšie vydržia. Bubon neprepĺňame, záclona je síce ľahká a skladná, ale mala by mať pri prevaľovaní počas prania priestor, aby sa špina dostala zo všetkých medzier v tkanine. Preto naraz perieme len záclony z jedného okna.
  • Prať ich môžeme ručne vo vlažnej vode, ktorá sa nám pri dotyku bude zdať skôr chladnejšia, pretože bude mať nižšiu teplotu, ako má ľudské telo. A dobre je nechať ich hodinu či dve nechať namočené vo vode, aby sa špina uvoľnila. Ak ide o biele polyesterové záclony, môžeme pridať pár kvapiek atramentu.
  • Čo sa týka pracieho prášku, volíme ho podľa farebnosti, na farebné záclony alebo bytové textílie s farebnými prvkami použijeme prostriedok na farebnú bielizeň, aby vzor nevybledol, a na čisto biele zase prášok na biele textílie. Pri praní bielych môžeme do posledného plákania dať prášok do pečiva, ktorý pomôže záclony vyžiariť. A pre udržanie tvaru záclon po zavesení sa môže pridať aj škrob. Zmäkčovacie prostriedky nepoužívame, lebo vlákna by stratili pevnosť. Ale trochu aviváže na zníženie elektrickej vodivosti nezaškodí, pretože elektrizujúce záclony veľmi príjemné na dotyk nie sú a navyše priťahujú mikroskopické častice prachu.
  • Záclony nežmýkame, aby sa vlákna nepotrhali a záclony by sa pokrčili. Iba ich necháme na 10 sekúnd pri najnižších otáčkach odstrediť, aby vytiekla časť vody.
  • Záclony nikdy nesušíme v sušičke bielizne a šťastným riešením nie je ani prehodiť ich cez šnúru, tá spôsobí prelom tkaniny, ktorý sa ťažko žehlí. Záclony vysušíme tak, že ich zavesíme ešte vlhké na garnižu na okno. Takto sa vyhneme nepríjemnej činnosti – žehleniu. To platí pre záclony z polyestru. Moderné druhy pretkávané prírodnými materiálmi treba vyžehliť žehličkou nastavenou na nízku teplotu. Dnes existujú aj užitočné pomôcky, ako naparovacie žehličky, ktorými môžeme vyhladzovať veľké textílie zavesené v horizontálne polohe.
  • Obzvlášť opatrní musíme byť pri crashovaných záclonách so zaujímavo pokrčeným vzhľadom od výrobcu, ktoré nežehlíme vôbec. Crashovanie by sa narušilo a záclona by v niektorých miestach predĺžila. Ak sa vytvorili záhyby na čistej záclone z poskladania, v takom prípade crashovanú záclonu dobre navlhčíme, zavesíme na okno a pri sušení sa záhyby pekne vyrovnajú.
  • Ak perieme záclonu prvýkrát, musíme rátať, že sa zrazí. Býva to približne 2 až 3 cm. No pri lacnejších druhoch to môže byť až 30 i viac centimetrov. Pri kupovaní na metráž preto pridajme potrebné metre, pri strihaní počítajme s rezervou a pri začisťovaní okraja ponechajme záhyb, ktorý sa pri zrazení tkaniny veľmi zíde – začistenie vypárame a na predĺženie záclony použijeme založený kus záclonoviny.
  • Problémom môžu byť aj zošité záclony so závesmi. V katalógoch ich výrobcovia ponúkajú ako esteticky príťažlivé druhy bytových dekorácií. Problémom môže byť údržba. Prať ich spolu je riziko, pretože sa môžu vzájomne zafarbiť a situáciu komplikuje aj rozličná zrážanlivosť materiálov.


Poznámka: Pred praním nezabudnime zo záclon odstrániť všetky háčiky, štipce iné drobné pomôcky na vešanie, prípadne rôzne ozdobné dekorácie, ktorými vylepšujeme výhľad z okna. A ešte pred namočením do vody ich ešte suché dobre vyprášme, aby sme ich zbavili časti prachu prachu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com