Ako si nezničiť šálik z hodvábu

01.04.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Hodváb je veľmi jemná tkanina. Preto pri jej údržbe treba byť špeciálne obozretný. Žiadnej žene asi nechýba v šatníka hodvábna blúzka, šálik, šatka či iný odevný prvok, no z hodvábu sa zvyknú šiť aj záclony ale luxusnejšie obliečky na periny.

Ak si chceme vzácnejší kúsok z tohto chúlostivého materiálu zachovať čo najdlhšie, mali by sme pri údržbe dodržiavať základné zásady:

  • Lepšie je prať ich doma ručne vo vlažnej vode s rozpustenými mydlovými vločkami alebo pracím prostriedkom na vlnu. Hoci sa odporúča odniesť výrobky z hodvábu do čistiarne, chemické prostriedky sú príliš agresívne na tento druh tkaniny.
  • Pri prvom praní sa hodváb zvykne zbehnúť a opatrní by sme mali byť aj pri ďalších praniach v súvislosti s neželeným zafarbením. Preto jednotlivé kusy rôzne sfarbené nikdy neperieme spolu alebo v jednej vode.
  • Sušiť ich treba skôr v interiéri alebo v sušiarni, ak ju máme zariadenú v rodinnom dome. Na priamom slnku nikdy. hodváb by vybledol. Sušiť sa nemá ani na vykurovacích telesách.
  • Pre citlivosť na teplo mu nesvedčí ani kontakt s horúcou žehličkou, stupne preto znížime na minimum. Najbezpečnejšie je hodvábne veci žehliť ešte vlhké na rubovej strane a naparovanie či kropenie vôbec nepoužívame.


Poznámka: Hodváb sa vyrába z vlákna zámotku priadky morušovej a jeho spracovanie vynašli starí Číňania ešte 3000 rokov pred naším letopočtom. Vlákno sa odmotáva z kukly ručne a na kilogram surového hodvábu je potrebných až 30 tisíc zámotkov či kokónov. Práve pre náročnosť technológie a množstvo základného materiálu sa táto tkanina odjakživa veľmi cenila.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com