07.11.2018 10:41

Zvýšená hladina cukru „nebolí“

Aktuality

 

Cukor v krvi síce človeka nebolí, ale v tichosti mu škodí a likviduje jeho organizmus. Na Slovensku pribudne každoročne v priemere viac ako 22 000 nových diabetikov. Ku koncu minulého roka pritom evidujeme v našej krajine viac ako 350 000 pacientov, ktorí sú s týmto ochorením v starostlivosti lekárov.

Nediagnostikovaná alebo nesprávne liečená cukrovka môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako je poškodenie očí, končatín, obličiek, nervov a ciev. Aj napriek tomu u pomerne veľkého počtu ľudí zostáva toto civilizačné ochorenie nepoznané, diagnostikuje sa neskoro alebo mnohokrát už v štádiu prítomných komplikácií. Zaujímavé, či skôr alarmujúce, je zistenie Medzinárodnej diabetologickej federácie, podľa ktorej takmer 25 % osôb s cukrovkou na Slovensku nevie, že týmto ochorením trpí. A do roku 2040 sa počet ľudí na Slovensku s nediagnostikovanou cukrovkou zvýši na 37,5 %.

 

Riešením je prevencia

Zásadný význam pri diagnostike tejto civilizačnej choroby má aj prevencia, ktorej sa venuje odborná kampaň lekární Dr.Max s názvom „Majte svoj cukor pod kontrolou“. Koná sa už tretí rok v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou. Podobné aktivity sú jedným z kľúčových faktorov včasného odhalenia cukrovky. „Počas odborno-edukačnej kampane v roku 2017 sme vďaka špecializovaným meraniam zachytili a odporučili navštíviť lekára 256 pacientom. U všetkých bola nameraná hodnota glykémie vyššia ako 11,1 mmol/l, čo v diabetologickej ambulancii pravdepodobne viedlo k diagnóze diabetes mellitus. U ďalších 1 781 pacientov sme zaznamenali hodnoty zvýšenej glykémie zodpovedajúce stavu nazývanému prediabetes. Ten je považovaný za varovný signál zvýšeného rizika vzniku cukrovky,“ vysvetľuje farmaceut lekární Dr.Max Peter Gylaník.  

 

Tohtoročná kampaň...

... sa koná od 12. do 16. novembra 2018, teda symbolicky v týždni, keď si pripomíname Svetový deň diabetu (14. novembra). Záujemcovia v tomto termíne môžu nechať v lekárňach Dr.Max odmerať hladinu glukózy a o výsledkoch sa následne poradiť s odborne vyškoleným personálom lekárne. „Meranie trvá len pár minút. Ideálne je dostaviť sa ráno nalačno, t. j. minimálne 8 hodín po poslednom jedle. Ak stanovujeme hladinu cukru v krvi počas dňa, je vhodné pred meraním nejesť aspoň 2 hodiny. Z prsta odoberieme malé množstvo krvi a ihneď oznámime výsledok,“ uviedla Jana Varsová, špecialistka na odborné kampane.

Cieľom kampane, ktorá prebehne vo všetkých lekárňach Dr.Max na Slovensku, je upozorniť ľudí na riziká spojené s ochorením, informovať ich, ako mu možno predísť režimovými opatreniami či zmieriť jeho príznaky, a zároveň zdôrazniť potrebu včasnej diagnostiky, ktorá významne pomáha znížiť negatívne vplyvy na zdravie pacienta.

Riziká zvýšenej hladiny cukru:

  • srdcový infarkt
  • mozgová mŕtvica
  • poškodenie prekrvenia dolných končatín až amputácia
  • poškodenie očí až slepota
  • poškodenie obličiek až dialýza a transplantácia

 

Signály, ktoré netreba podceňovať:

  • smäd, respektíve zvýšený príjem tekutín
  • časté a výdatné močenie
  • chudnutie pri normálnej chuti do jedla
  • únava, malátnosť
  • poruchy videnia

 

Poznámka:

Zoznam lekární, kde bude v týždni od 12. do 16. novembra prebiehať odborná kampaň spojená so špecializovaným meraním a poradenstvom, nájdete na stránke  www.drmax.sk/lekarne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada