12.11.2012 19:29

Žuvačka áno, ale nenápadne

Harmónia – Stolovanie a etiketa

 

Žuvanie síce nie je v rozpore s pravidlami etikety, ale dôležitý je jeho charakter. Ak so žuvačkou v ústach nahlas mľaskáme alebo ju nápadne prevaľujeme z jednej strany úst do druhej, môže takéto správanie pôsobiť v spoločnosti rušivo. Treba sa naučiť žuvať s noblesou a žuvačka, ktorá zlepšuje hygienu ústnej dutiny a likviduje nepríjemný zápach, nebude žiadnym spoločenským faux pas.

 

Ako sa k elegantnému žuvaniu prepracovať, poradí odborník na etiketu Ladislav Špaček:

  • Žuvačku si vložme do úst nenápadne, tajne, najlepšie je odvrátiť hlavu a žuvačku nepozorovane vsunúť do úst.
  • Zabudnime na výrazné žuvacie reflexy a nezapojme okamžite celú sánku. Najprv treba žuvačku pováľať na jazyku, až nadobudne telesnú teplotu a začnú sa z nej uvoľňovať osviežujúce aromatické látky.
  • Keď žuvačka zmäkne a zvláčnie, môžeme ju začať pomaly stláčať zubami, ale zásadne so zavretými ústami, pričom obmedzujeme pohyb čeľusťami. Musíme zostať okoliu nenápadní.
  • Ako sa jej zbaviť po dožuvaní, keď stratí arómu alebo keď sa dostaneme do nevhodnej situácie na túto činnosť? Pomôžeme si papierovou vreckovkou alebo kúskom papiera, do ktorého po otočení od okolia vložíme žuvačku vybranú čo najnenápadnejšie z úst. Ten odhodíme do odpadového koša alebo skryjeme vo vrecku či v kabelke. Ak potrebujeme pri slávnostnej príležitosti nečakane vystúpiť a žuvačka by nám počas príhovoru prekážala, odporúča sa ju pre krátkosť času radšej prehltnúť.

 

Kde žuvačka áno a kde nie?

  • Vhodná – na pracovisku, po jedle, po káve či cigarete, na súkromnej schôdzke, pri intímnom kontakte, na plese, v kine, v divadle, na koncerte.
  • Nevhodná – na svadbe (všetci zúčastnení), na pohrebe, v súdnej sieni, v kostole, na cintoríne, pri obchodnom rokovaní.

 

Poznámka:

Na knižnom trhu sa objavila nová publikácia, ktorá zaujímavou a tvorivou formou približuje zásady spoločenského správania pri rôznych príležitostiach. Vtipné komiskové kresby výstižne a rýchlo poučia, ako sa správať pri stolovaní alebo v divadelnej šatni či ako zdraviť bez toho, aby sme niekoho urazili.

redakcia Doma a Rada, foto: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu