20.05.2019 09:43

Zuby kontra vitamíny

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Vždy nie sú veci tak jednoznačné. Aj v prípade konzumácie vitamínových bômb by sme mali byť opatrní.

Dôvodom sú naše zuby. Ak vystavujeme ústnu dutinu prítomnosti vitamínu C v rôznej podobe pričasto, má to neblahý vplyv na zuby. Rozpustné šumivé tabletky s obsahom tohto vitamínu síce pomáhajú posilňovať obranyschopnosť organizmu voči vírusom, ale zároveň aj oslabujú zubnú sklovinu. Výsledkom je zvýšená citlivosť zubov a častejšia tvorba kazov. Podobný nepriaznivý efekt má aj pitie ovocných džúsov, energetických nápojov a sladených limonád, ktoré obsahujú kyselinu citrónovú.  

 

Aké je riešenie?

Stomatológovia odporúčajú kyslé prostredia v ústach neutralizovať bielkovinami. Mlieko po ovocnej šťave asi nebude múdra voľba, ale kúsok syra to spraví. Dodá navyše aj vápnik a fosfor, dôležité minerály pre zachovanie zdravia zubov. Ak ho nemáme po ruke, pomôže aj žuvačka podporou tvorby slín, ktoré majú viacej funkcií. Okrem spracovávania potravy či sprostredkovania chuťových zážitkov z jedla pomáhajú neutralizovať kyslé prostredie a vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu zubov.

 

Poznámka:

Opatrní by sme mali byť aj pri konzumácii čajov. Najmä ovocných s vysokou hladinou kyselín. Pre krásny úsmev je lepší zelený čaj, ktorý bráni tvorbe kazov, ale i čierny, pretože obsahuje látky napádajúce baktérie zodpovedné za zubný plak.  

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada