18.07.2018 10:21

Zranení morským živočíchom

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Na dovolenke pri mori hrozia úrazy spôsobené medúzou, koralmi, rôznymi druhmi sasaniek alebo inými morskými živočíchmi. Ide o dosť nepríjemné stretnutie. Jed, ktorý sa v ich bunkách nachádza, prenikne po kontakte s obeťou do kože a spôsobí bolestivé popŕhlenie, začervenanie i pocit svrbenia alebo stuhnutia v mieste vpichu.

V miernom pásme sa nám zvykne „pošťastiť“ menšie poranenie, ale v tropických oblastiach alebo v Austrálii sa dá naraziť na druhy živočíchov, ktoré spôsobujú smrteľné otravy. A dokonca paralýza hrudných svalov alebo anafylaktický šok môže byť v niektorých prípadoch príčinou smrti.

 

Jedovaté látky eliminuje ocot

Cieľom je utlmiť bolesť po popŕhlení a zároveň odstrániť pocit nevoľnosti, prípadne problémy s dýchaním, ktoré bývajú sprievodným znakom zranenia. Postihnutého najprv upokojíme a poradíme mu, aby si ľahol alebo si aspoň sadol. V prvom rade odstránime chápadlá, ktoré ostali na koži, na zvyšky si vezmime na pomoc holiacu penu a škrabku (pomôže aj kreditná karta). Po zranení tropickou medúzou je potrebné zneškodniť jedovaté látky, preto na miesto nalejeme ocot alebo morskú vodu. Na kožu potom priložme na 10 minút vrecko s ľadom alebo studený obklad na zmiernenie opuchu. Je dobré postihnutú končatinu nadvihnúť. V prípade závažnejšieho poranenia voláme záchrannú službu alebo zraneného človeka čo najskôr dopravíme k lekárovi.

 

Zradné ostne

Po šliapnutí na morské ježovky alebo niektoré druhy rýb s ostrými pichliačmi môžeme utŕžiť bodné poranenie. Ak z chodidla pichliač neodstránime, situácia sa čoskoro môže dramaticky skomplikovať, pretože rana zvykne potom hnisať. Poranený človek by si v prvom rade mal ponoriť končatinu na 30 až 60 minút do takej horúcej vody, ako znesie. Ranu zásadne neobväzujeme. Najlepšie je však zraneného odviezť do najbližšieho zdravotného strediska, aby ho videl lekár alebo zdravotník, pretože jedine odborník mu môže bezpečne odstrániť celý pichliač.

 

TIP: Po takomto zranení môže postihnutý užiť liek proti bolesti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada