21.12.2017 17:10

Živý darček pod stromčekom

Zdravie a krása – Zvieratká doma

 

Možno aj vy máte doma školáka, ktorý túži mať doma psíčka alebo škrečka, a rozhodli ste sa kúpiť mu domáceho miláčika. Pred výberom by mal každý rodič zvážiť, akú starostlivosť si domáci miláčik bude vyžadovať a aj ostatné súvislosti môžu byť dôležité.

 

O zvieratko sa dokážu zodpovedne postarať, nakŕmiť ho a udržiavať napríklad klietku v čistote deti až od 6 rokov. Môže ho dostať už aj štvorročný škôlkar, ale tomu je nutné ešte pri podobných činnostiach pomáhať a usmerňovať ho. S príchodom nového člena do rodiny musíme rátať s ďalšími povinnosťami a samozrejme aj s výdavkami, ktoré si vyžaduje kŕmenie, hygiena, očkovanie, služby veterinára a tiež poplatky miestnej správe, ak ide o psa. A keď chceme kúpiť napríklad škrečka, mali by sme vedieť, že je to nočný tvor, ktorý býva v nevhodnom čase hlučný a cez deň, keď sa s ním dieťa chce hrať, môže byť aj poriadne nervózny. Pohrýzť dokáže aj korytnačka a andulka robí zase neporiadok okolo klietky.

Čím ich nakŕmiť

Nájsť malé živé stvorenie pod vianočným stromčekom je čarovná situácia, ktorej najprv podľahne obdarované dieťa a potom aj zvyšok rodiny. Ale treba ho ako každého živého tvora aj veľmi rýchlo nakŕmiť. Zásada je dodržiavať pestrosť vhodných potravín a jedál a nemiešať napríklad mliečne a rastlinné výrobky. Na čom si zvieratká zvyknú pochutnať?

  • andulka – zmes zrna, vitamínové tyčinky, klások prosa, kúsok papriky alebo ovocia
  • šteniatko – psie granule s trochou mäsového vývaru, pár kúskami mäsa a surovým vajíčkom alebo na kosti, no nedávajme mu drobnú kuraciu, radšej väčšiu z bravčového kolena
  • mačiatko – mačacia konzerva alebo granule, kúsok kurčaťa či syra, miska mlieka
  • morča – obilná zmes, špeciálne tyčinka, a tiež kôpka sena so zelenými listami karfiolu alebo kalerábu, veľmi miluje petržlenovú vňať, ale otráviť by ho mohli šupky zo zemiakov či surová fazuľa
  • králik - kôpka sena, štvrťka jablka, surová mrkva, pár uvarených zemiakov

 

Majú kratší životopis

Pri kúpe zvieratka nemyslíme na jeho vek. Problémom je, ak sa dieťa i celá rodina citovo k novému členovi pripúta a zabúda, že zvieratká majú v porovnaní človek v priemere kratší život: škrečky a myši 2 až 3 roky, morčatá 8 až 10 rokov, zajačiky 10 až 12 rokov, andulka 7 až 8 rokov, psi 15 rokov a mačky rovnako. Výnimkou je papagáj, ktorý sa môže dožiť aj 50 rokov, a korytnačka, ktorá to môže dotiahnuť na šesťdesiatku. Predpokladom je však dobré zdravie.

 

Poznámka:

Predtým, ako zaobstaráme synovi či dcére domáce zviera, mali by sme si byť istí, že náš potomok nemá problém s alergiou na zvieraciu srsť alebo perie. V tom prípade budú ideálne rybičky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada