30.11.2020 09:47

Zimný pohyb v snehu i bez neho

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Už ste schrúmali celý tanier vanilkových rožkov a zlupli dva riadne kúsky makovníka a práve rozmýšľate, či si dať údené s chrenom alebo domácu klobásku. Aj vás občas prepadnú výčitky, že váš najintenzívnejší pohyb predstavuje rýchly presun zo sedačky ku chladničke a späť? Čo z toho, keď napokon na stacionárny bicykel v kúte prehodíte teplákovú bundu s presvedčením, že to v lete vyplávate.

Ale potom sa raz ráno pozriete cez okno a zistíte, že nasnežilo. Dokonca riadne naváľalo. Prišla vaša chvíľa. A tak vyjdete odhodlane do terénu s rozprávkovo zimnou atmosférou, ktorý je v tej chvíli celý váš. A ste pripravený ho pokoriť. V ušiach vám znie štekot psov ťahajúcich záprah, práve sa vraciate do svojej aljašskej horskej chaty aj so zlatými nugetmi vo vrecku, keď sa vám postaví do cesty obrovský medveď.... Stop, stop, to je len sen, túžba, vráťte sa do nedobrodružnej reality, ktorá však tiež nie je na zahodenie. Na čo zastierať, už všetci pochopili, že sa tešíte ako malý chlapec a neviete sa dočkať, kedy si budete užívať radovánky na snehu. Treba však zachovať dekórum muža zrelého a seriózneho, a preto si vezmite k podobným aktivitám ako mimikry vnukov. Ak si vaše dospelé deti ešte neurobili deti, tak si požičajte deťúrence od susedov, ktorí si od nezbedníkov s nevyčerpateľnou energiou na chvíľu vďačne oddýchnu. A návraty do detstva môžu legitímne začať.

Guľovačky i snehuliaci

Možností, ako využiť nepoškvrnené záveje belostného snehu, je niekoľko. Základom je guľovačka, tú zvládne i bez predošlého výcviku každý. Treba však poznať mieru, aby z radosti a výskotu nebolo napokon viac plaču a neskôr i prechladnutie. Pokojnejšou verziou šantenia na snehu je stavanie snehuliaka. Ak nemáte v pláne obra. Lebo pri manipulácii s gigantickými snehovými guľami hrozí reálne „heksenšús“. Sánkovačka je tiež super, len sa treba vyhýbať rizikovým situáciám, ktorými môžu byť príliš strmý kopec a záver trasy pred frekventovanou vozovkou. A musíte rátať s opakovaným výšľapom na vrchol, ktorý dá zabrať krížom, najmä ak sa ťahajú plne naložené sane. V tom prípade radšej všetky batoľatá nechajte doma a vsaďte na osádku, ktorá je schopná brodiť sa snehom po svojich.

Aj s lopatou v ruke

Možno si na športové výkony na lyžiach už mnohí netrúfate a ani sa nekamarátite s bežkami či snežnicami, ktoré sú zase v hre. Potom si môžete kostru rozhýbať pri odhrabávaní snehu. Ak nie pred prahom vlastného domu, tak pred bytovkou, susedia vám budú vďační. Alebo aj nie, však poznáte ľudí. Ale vy budete mať poriadne popreťahované svaly vďaka pracovnému strečingu a super pocit z dobre vykonanej práce. Hoci všetky stopy vašej lopoty napokon zakryje nová vrstva cez noc napadaného snehu. Aspoň môžete chodník znovu spojazdňovať. Rovnako auto. Váš plechový člen rodiny, ktorého jednoducho musíte oslobodiť spod kompaktnej snehovej prikrývky. A robíte to s láskou. Aj keď je to poriadna fuška. Najmä, keď sa urobila aj poriadna námraza na kapote a oknách.

V prípade, že nepadne ani vločka

To sa v zimných mesiacoch stáva. Treba preto siahnuť po záložnom pláne, ten má každý správny chlap. Cieľom je pevná chôdza, hlboký dych, dobrý pulz a bezproblémové trávenie, cesta k nemu nemusí byť tŕnistá ani bez snehového páperia. Už žiadne výhovorky, že tento rok nenasnežilo. Doprajte si rannú rozcvičku, ako sa kedysi poskakovalo rezko podľa rádia, alebo vykročte na bežecký pás, aspoň na pol hodiny počas večerných správ. A nestrácajte ani kontakt s exteriérom, ktorý okrem veľkého priestoru poskytne aj nevydýchaný, čerstvejší vzduch. Naordinujte si pravidelne nejaký ten kilometer. Ale pozor! Zásadne pešo „vlastnými nohami“. A aby ste nebol tak osamelým vlkom v miestnom parčíku, vyvenčite partnerku alebo pozvite na prechádzku psa. Teda vlastne naopak.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada