05.01.2017 10:12

Zimné tipy

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Zasnežená krajina pôsobí idylicky, ale po chvíli snenia sa vraciame do reality a prežívame negatívnu stránku zimného pracovného dňa. Ako zvládnuť chôdzu po zľadovatenom chodníku a neskončiť na pohotovosti so zlomeninou nohy? Alebo ako si uľahčiť manipuláciu s autom v mraze? Ponúkame pár dobrých rád.

  • Aj keď odhrabávanie snehu je príležitosť pre zlepšenie fyzickej kondície, túto činnosť si môžeme uľahčiť. Treba si kúpiť špeciálny zhŕňač alebo hrablo na sneh z plastu s pohodlnou rukoväťou. Šírka záberu lopaty odhrabávanie urýchli. Pomôže aj vrstva vosku na auto, ktorú nanesieme na celú plochu tejto pomôcky, aby sa na ňu sneh nelepil.
  • Odstrániť čerstvo napadaný sneh z chodníka pomôže aj fúkacie zariadenie, ktoré používame na odhŕňanie popadaných listov zo stromov v jeseni.
  • Chodník pred vlastným domom môžeme pre bezpečnosť posypať. Môžeme sa rozhodnúť pre soľ, ale tá účinkuje len do času, kým nezačne poriadne mrznúť, a navyše necháva biele stopy na obuvi. Lepšie je chodník posypať pieskom alebo menšie úseky podstielkou pre mačky, ktorá je ekologicky nezávadná. Dostaneme ju kúpiť v obchode pre zvieratá alebo v hypermarketoch v oddelení s krmivom pre domácich miláčikov.
  • Odstrániť námrazu na oknách auta nám pomôže kuchynská soľ, ktorú nasypeme na handričku a prejdeme ňou po ploche. Po chvíli ľad neodolá chemickej reakcii a začne sa topiť. Dobrou pomôckou je aj sprej na rozmrazovanie.

  • Klzký terén si vyžaduje opatrnosť. Nebezpečnému terénu treba prispôsobiť chôdzu, aby sme neskončili so zlomeninou nohy alebo s výronom na pohotovosti. Na zasneženom, prípadne zľadovatenom chodníku robíme zásadne kratšie kroky, vzdáme sa prudkých pohybov a rýchlej chôdze a tašky si rozložíme do oboch rúk. Nakláňaním na jednu stranu pri záťaži v jednej ruke sa ťažisko presunie nabok a os trupu tela sa vychýli, čo vedie k pádu.
  • Dôležité je obuť si kvalitnú zimnú obuv s drsnou podrážkou. Ak je na náš vkus príliš hladká, zdrsniť ju môžeme kefou so železnými štetinami. Alebo dočasne na ne navlečieme zopár pevných gumičiek používaných na zaváracích pohároch, ktoré zabránia pošmyknutiu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada