02.01.2019 10:16

Zimné starosti s flórou

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Spôsob, akým v domácnosti fungujeme my sami, nemusí vyhovovať našim izbovým rastlinám. Problémom je hlavne príliš vykúrený interiér a púšťanie mrazivého vzduchu pri rannom vetraní, podobne teplotné šoky im určite neprospievajú. Ako sa vôbec správne starať o našu živú zelenú pýchu počas zimy?

Aj keď rastliny v chladných mesiacoch prechádzajú obdobím vegetačného pokoja, základné podmienky pre prečkanie zimy v dobrom stave potrebujú. Najhoršie reagujú kvitnúce a tropické druhy a naopak zimu s prehľadom prežije ibištek, dracena a svokrin jazyk.

  • Najväčším problémom býva teplota v domácnosti, ktorú zvykneme pre vlastný komfort prekurovať. Niektoré druhy premiestnime preto radšej do menej vykurovanej izby, napríklad do spálne, do zimnej záhrady, na schodisko, do haly, prípadne do miestnosti, ktorú v dome veľmi nepoužívame a radiátory v nej nechávame odstavené. Týka sa to najmä brečtanu, azalky, cyklámenu či palmy, ktoré neznášajú teplotu vyššiu ako 24°C. Situáciu zlepší aj nastavenie radiátorov v celom byte alebo dome na nižšiu teplotu v noci a tiež cez deň v čase, ktorý členovia rodiny trávia v práci a v škole.
  • Aj korienky kveteny majú svoje fanty. Ideálom nie je ani blízkosť sálajúceho radiátora, ale ani studená dlažba. V druhom prípade postavme kvetináč na podstavec, napríklad z dreva.
  • Komplikáciou býva aj nedostatok slnečného svetla, čo môže zhoršiť stav listov niektorých rastlín. Monstera zvykne reagovať perforáciou na listoch, u lopatkovca sa mení ich sfarbenie na tmavozelenú, čo avizuje neskorší problém so zakvitnutím. Ak máme možnosť, presťahujme črepník so zeleňou do izby na južnej strane a v priebehu dňa nechajme záclony odhrnuté a žalúzie vytiahnuté.
  • Zalievať izbové rastliny treba v zime menej než v ostatných mesiacoch, ideálom je poliať ich raz do týždňa. Priebežne by sme mali kontrolovať stav substrátu. Ak je príliš vlhký až mokrý, voda môže spôsobiť odhnívanie koreňov a napokon úhyn celej rastliny. Občas poliať treba však aj kvety, ktoré sme uložili na zimu do pivnice či do garáže. Výnimkou v súvislosti s obmedzením zálievky sú rastliny v miestnosti s podlahovým kúrením, ktoré urýchľuje vysychanie, tým treba vlahy pridať. Na zálievku používajme vždy odstátu vodu. Klasickú zálievku niekedy vymeňme za rosenie rastliny zvrchu postrekom z rozprašovača slabým roztokom tekutého hnojiva.
  • Kontrolovať by sme mali aj listy. Všetky poškodené odstráňme a zaprášené poutierajme vlhkou handričkou.
  • Zeminu občas prekyprime a kvitnúce rastliny prihnojme. Rast podporujeme fosforom, tvorbu zelenej hmoty dusíkom. Hnojivo treba vybrať podľa typu rastliny, preto sa treba poradiť s odborníkmi v záhradníctve. Nesprávny druh hnojiva môže mať za následok zahnívanie koreňov, rast slabých výhonkov, tvorbu húb na listoch alebo ich vyschýnanie.

TIPY:

  • Ak sa počasie na dlhší čas zhorší a tmavé mraky po celé dni neprepustia silnejšie slnečné lúče, vytvorme aspoň umelé svetelné podmienky. Na dve hodinky prisvieťme našim rastlinkám silnejšou žiarovkou alebo energiu šetriacou žiarivkou, lampa však musí byť umiestnená blízko črepníka.
  • Vo vykúrenom prostredí sa odporúča niekoľkokrát denne zvlhčiť vzduch rozprašovačom. Pomáha to nám ľuďom i našim rastlinám.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada