12.01.2017 12:26

Zimná bunda ako nová

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

V skrini nám od Vianoc visí pekná bunda, na ktorú sa chodíme s radosťou pozerať. A už sa nevieme dočkať, kedy si ju oblečieme na lyžovačku. Aj keď pôsobí nezničiteľne, po pár pádoch a vyváľaní sa v špinavom snehu bude už vyzerať inak. A napokon bude potrebovať zimný model aj základnú údržbu. Aké sú zásady prania a čistenia vetrovky?

  • Páperovú bundu by sme mali dať radšej do čistiarne, pretože schne pomalšie. Dať chemicky čistiť treba aj výrobky plnené high-tech vláknom. Bundy so syntetickým vláknom však môžeme prať aj v pračke, ak to výrobca na etikete odporúča. Do bubna ju dávame samotnú.
  • Využijeme program šetriaci, bundu perieme pri 30°C, používame špeciálne prípravky, napríklad tekutý prací prášok, ale žiadnu aviváž či iné zmäkčovadlá. Je lepšie odstredenie pri nižších otáčkach.
  • Po vypraní ju dobre vytrasme, vytvarujme a zavesme na širší a väčší vešiak, aby si udržala svoj tvar. Zavesiť ju treba v dobre vetranej miestnosti, vetrovku však nevystavujme priamemu slnku, lebo by vybledli farby. A ani položiť ju na radiátor v snahe proces urýchliť, nie je dobrým riešením. Počas sušenia ju môžeme obrátiť podšívkou smerom von a potom zase naspäť, aby dobre preschla. Sušiť ju môžeme aj v sušičke, podmienkou je však najnižšia teplota.
  • Vetrovky sú ušité z impregnovaných materiálov, ktoré po uschnutí získajú svoj pôvodný imidž, preto sa nikdy nežehlia.
  • Po opraní a uschnutí je dobré bundu nastriekať impregnačným sprejom, aby bola znovu odolná voči vode.

 

Poznámka:

Ak sa predsa len odhodláme na najnižšej teplote oprať aj bundu z páperia, do pračky si ako výpomoc umiestnime tri biele tenisové loptičky, ktoré pomôžu pri praní i pláchaní udržiavať rovnomerné rozmiestnenie páperia vo vetrovke. A akúkoľvek vetrovku necháme vždy, keď sa vrátime zvonku, kde pršalo alebo snežilo, dobre vysušiť. Špeciálne to platí pre páperovú bundu, ktorá musí zostať aj niekoľko dní na vešiaku voľne zavesená. Ak zostane perie vlhké, začne sa rozpadávať a meniť na hrudky. Tým stratí pôvodné tepelné vlastnosti a táto bunda nás už nebude hriať ako predtým.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada