05.12.2018 09:13

Zdravie nájdete v bylinkách

Aktuality

 

Na bylinky a ich liečivé účinky sa naši predkovia spoliehali dlhé stáročia a inak tomu nie je ani dnes. Stále viac ľudí sa vracia k sile prírody a s dôverou sa obracia na bylinkárov. K tým známym patrí aj pani Anna Kopáčová z Vrbového, autorka nádhernej knižnej novinky Zdravie z byliniek. Bylinkárstvu sa venuje už štyri desaťročia a v knihe zhrnula svoje bohaté liečiteľské poznatky. Okrem liečivých rastlín sa v nej nachádzajú aj cenné rady, osvedčené a vlastné recepty, liečebné procedúry či tipy na prírodnú kozmetiku.

Bylinky sú prírodným bohatstvom

Pani Annu Kopáčovú priviedla k láske k bylinkám jej babička. V starých herbároch sa o nich dočítala vzácne informácie a jej túžba po ich poznaní časom rástla: „Som všade tam, kde to dýcha pôdou, rastlinkami a prírodou. Najkrajšie na tom je, že popri mojej praxi spoznávam samých dobrých ľudí, s ktorými tvoríme jednu veľkú rodinu usilujúcu sa o záchranu prírodného bohatstva.“ V knižke Zdravie z byliniek zhrnula svoje liečiteľské vedomosti a ponúka vlastné bylinkové recepty a overené liečebné metódy. Inšpirovala sa skúsenosťami predchádzajúcich generácií bylinkárov, ktoré doplnila štúdiom u svojich súčasníkov a v rozličných vzdelávacích inštitúciách.

 

Kniha obľúbenej bylinkárky

V prvej časti knihy Zdravie z byliniek autorka predstavuje svoje obľúbené liečivé rastliny. Pri každej sa nachádza stručný botanický opis, súhrn zdraviu prospešných látok a liečivých účinkov a tiež využitie v ľudovom liečiteľstve kedysi i dnes. Rastlinku zároveň vždy približuje nádherná ilustrácia Zuzany Hlavatej, ktorá pomôže pri spoznávaní byliniek v prírode.

V druhej časti knihy autorka ponúka množstvo osvedčených receptov a procedúr na zmiernenie či vyliečenie konkrétnych zdravotných problémov. Na základe zrozumiteľných postupov sa dajú pripraviť vhodné čaje, odvary, oleje či masti. Nechýbajú ani tipy na prírodnú kozmetiku, cenné odporúčania či pohľad na liečiteľské umenie našich predkov.

Publikácia Zdravie z byliniek vychádza vo vydavateľstve Fortuna Libri, viac na  www.fortunalibri.sk. 

 

O autorke:

Anna Kopáčová sa narodila v roku 1958. Celý život prežila v mestečku Vrbové, kde žili aj jej predkovia, obklopená nádhernou prírodou. Zúčastňuje sa na mnohých prednáškach o bylinkách a výstavách na Slovensku aj na Morave, často účinkuje v televíznom vysielaní, pravidelne prispieva do rozličných časopisov. Za pomoc iným ľuďom a za záchranu detských životov získala viacero ocenení a vyznamenaní. Je vydatá a má dve dcéry.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív, internet

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 15.12.2019

Vložil: anna

Titulok: Podcast s Annu Kopáčovou

Krásny deň my sme s pani Kopáčovou nahrávali takýto krásny podcast :) https://klocher.sk/podcast-najznamejsia-slovenska-bylinkarka-anna-kopacova/

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada