15.08.2017 10:34

Zdraví podľa Kneippa

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Ak sme práve niekde na chalupe alebo na chate, v blízkosti ktorej zurčí potok alebo sa nachádza rybník, môžeme si dopriať improvizované, ale o to originálnejšie wellness procedúry. Nepotrebujeme chodiť do kúpeľov, príroda nám poskytne svoju žičlivú náruč a nemecký farár Kneipp, ktorý žil v 19. storočí, nás naučí múdre zásady svojej metódy. Súčasnosť miluje retro návraty, tak prečo sa neinšpirovať klasickou metódou, ktorej však nechýbajú prvky moderny.

Princíp Kneippovej metódy spočíva v harmónii duše a tela, ktoré profituje z prírodných zdrojov, obzvlášť z vodného živlu. Kneipp preferoval striedmosť a disciplínu v stravovaní i v celkovom životnom štýle, jedine takto si podľa neho dokáže človek zachovať zdravie aj v zrelšom veku. Predbehol tak svoju dobu, takéto myšlienky razia aj súčasní odborníci v oblasti zdravej výživy. Kneipp sa opieral aj pri odstraňovaní zdravotných ťažkostí o prírodu a jej zdroje, mnohé ochorenia liečil prirodzenou cestou pomocou byliniek. Ale hlavným pilierom jeho filozofie bola skôr dostatočná prevencia, ktorú garantuje posilňovanie fyzickej kondície, pitie bylinkových čajov, každodenný pohyb, napríklad cvičenie jogy, vhodná skladba potravín s prevahou potravín s vlákninou a redukciou cukru, ale i pravidelný relax. Za najideálnejší považoval oddych vo vode. Kneippova metóda je inšpiratívna pre jednoduchosť, zrozumiteľnosť, múdrosť a zároveň pre finančnú nenáročnosť. Stačí si len osvojiť správne prvky zdravého života.

 

S nohami vo vode

Dopriať kúpeľ by sme si mali ráno i večer. Prvý osvieži, druhý upokojí. Jednoducho sa na brehu jazera alebo rybníka vyzujeme a bosky kráčame s lýtkami ponorenými vo vode. Dôležitý je pohyb, pri ktorom musia nohy prekonávať silu vodnej energie, čím sa dolné končatiny posilňujú. Získava však aj psychika z pozitívneho zážitku z kontaktu s vodou a napokon aj celý organizmus. A keď pocítime bolesť z chladnej vody, vyjdeme na breh, z nôh si zotrieme vodu, ale nie uterákom, iba rukou. Hneď si oblečieme teplé ponožky a nohy zabalíme do deky. Podobne to môžeme urobiť aj v domácom prostredí, potrebujeme len väčšie vedro, ktoré postavíme do vane a napustíme do neho studenú vodu asi do výšky 30 centimetrov. S nohami ponorenými po kolená potom robíme bocianie kroky raz jednou a potom druhou končatinou, kým znesieme chlad. Môžeme si takto robiť v dvoch vedrách striedavé kúpele v teplej a studenej vode a namáčať takto aj iné časti tela.

 

Kto bol Kneipp?

Sebastián Kneipp sa narodil v roku 1821 v nemeckom mestečku Stepahnried. Vyrastal v chudobnej rodine, ktorej musel už ako chlapec pomáhať so zárobkom. Túžil byť kňazom, čo sa mu podarilo vďaka štedrosti príbuzných. Ale ešte počas štúdia teológie ochorel vážne na tuberkulózu, ktorá bola v tej dobe nevyliečiteľná. Mladý Sebastián to nevzdal. Inšpiroval sa radami Zigmunda Hahna, ktorý ešte v roku 1743 prezentoval pravidlá liečby vodou. Začal chodiť potajme k Dunaju a navyše sa zvykol oblievať aj vodou zo studne. Kúpal sa vždy v chladnej vode a potom si na ešte vlhké telo obliekol niekoľko vrstiev oblečenia. Po dvoch rokoch systematického otužovania sa z tuberkulózy vyliečil. Keď po skončení štúdia pôsobil ako kňaz v kúpeľnom meste Bad Worishofen, sformuloval zásady liečby vodou, ktoré boli už bohatšie o jeho vlastnú skúsenosť. Neskôr dopĺňal filozofiu správneho životného štýlu o ďalšie piliere – fytoterapiu, správne stravovanie, pravidelný pohyb i relax ako očistu duše. Podľa neho si treba budovať pozitívny životný pocit, pretože len šťastný a optimisticky naladený človek si môže uchovať zdravie a potrebnú energiu na zvládanie života. Už sme to niekde a nie raz počuli, že?

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada