18.06.2018 19:30

Zdraví aj po exotickom výlete

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Ak vás čaká cesta do exotickej krajiny, musíte byť obozretnejší ako pred odchodom na dovolenku do Chorvátska alebo k Balatonu. Čakajú vás síce úžasné zážitky, ale zároveň tam na vás striehnu aj veľké zdravotné riziká.

 

V každom prípade sa treba vždy poradiť s lekárom a nechať sa zaočkovať proti typickým ochoreniam v konkrétnej krajine. Čo nás v niektorých lokalitách ohrozuje?

 • Žltá zimnica, je smrteľné ochorenie, ktoré prenášajú komáre. Vyskytuje sa najmä v subtropickej a tropickej Afrike a v Strednej a Južnej Amerike. Typickou je bolesť hlavy a chrbtice, zožltnutie pokožky a krvácanie z nosa a slizníc, neskôr možné zlyhávanie pečene a obličiek.
 • Zápal mozgových blán čiže meningokoková meningitída je typická pre oblasť Saudskej Arábie, najmä Mekku, známe pútnické miesto.
 • Vírové infekcie ako hepatitída typu A, čo sa nazýva aj problém špinavých rúk, zdrojom sú oblasti so zlou hygienou na všetkých kontinentoch. Aj na ceste či počas pobytu treba byť v takýchto krajinách obozretnejší v súvislosti s hygienou a dobré je vybaviť sa dezinfekčnými prípravkami.
 • Vo všetkých svetadieloch môže spôsobiť zápal mozgu západonilský vírus, ktorý prenášajú komáre a príznaky pripomínajú ľahkú chrípku, preto sa môžu podceniť.
 • Schistozoma je ochorenie spôsobené parazitom, ktorý žije v sladkovodných jazerách Egypta a Severnej Afriky. Nakaziť sa môžeme pri kúpaní, kedy sa larva dostane pod kožu. Infekcia spôsobuje horúčku, črevné problémy a ťažkosti s močením i dýchaním a môže byť v niektorých prípadoch aj smrteľná.
 • Besnota, ktorá sa po 1 až 3 mesiacoch prejaví kŕčmi a ochrnutím, sa môže preniesť nielen po uhryznutí besným zvieraťom, ale aj po kontaminácii slinami, ak napríklad pohladíme zviera po srsti rukou s menšou rankou. Táto nákaza sa vyskytuje najčastejšie v Stredomorí, ale aj v Maroku a Tunisku.
 • Horúčka dengue je infekčné ochorenie, ktorá môže spôsobiť rozsiahle krvácanie a celkový šok organizmu. Každý rok sa nakazí týmto ochorením státisíce ľudí najmä v Južnej Amerike a juhovýchodnej Ázii.
 • Horúčkou chikungunya, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, kĺbov a svalov, sa dá nakaziť hlavne v Afrike a juhovýchodnej Ázii.
 • Cholera je akútne hnačkové ochorenie sprevádzané vracaním a stratou tekutín i minerálov po kontaminácii baktériou zo znečistenej vody alebo z nakazeného jedla. Ohrozuje najmä cestovateľov, ktorí sa zvyknú pohybovať v rizikových oblastiach Ázie, Afriky a Južnej Ameriky, najmä v pralesoch, džungli a v dedinských osídlach.

Aj v menej exotických krajinách Stredomoria, kam zvyčajne smerujeme za letným oddychom, môžeme získať neželaný exotickejší darček:

 • Týfus je typickým ochorením zo znečistenej vody a ochorenie sa prejavuje vysokými horúčkami, bolesťou hlavy, vyčerpanosťou, možnými mdlobami a tiež črevnými ťažkosťami, buď zápchou alebo hnačkou.
 • Maltská horúčka spôsobuje horúčku, zimnicu, bolesť svalov a poruchy funkčnosti rôznych orgánov, infekcia sa môže preniesť z nepasterizovaného mlieka.
 • Legionárska choroba, ktorá spôsobuje zápal pľúc, je infekcia z baktérie, ktorá sa zvykne vyskytovať v zapnutej hotelovej klimatizácii alebo v batérii či v sprche. Preto treba vodu nechať vždy odtiecť a hlavne si vyberať lepšie a nie treťotriedne hotely na ubytovanie.
 • Pásomnica je parazit, ktorý prenášajú mačky a psy a do tela človeka sa môže dostať pre zlú hygienu pred konzumáciou jedla. Zdrojom bývajú aj miestne vajíčka. Pásomnica je nebezpečná tým, že sa usadzuje v pečeni alebo v pľúcach, ktoré vážne poškodzuje, ale problémy sa môžu odhaliť až po rokoch.

Ako predísť nákaze

Základnou ochranou, ktorou minimalizujeme riziko nákazy, je používať repelenty, pri spaní sieťky proti hmyzu, hlavne po zotmení si obliekať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi, nedotýkať sa potulných psov a mačiek, piť výhradne balenú vodu, konzumovať len tepelne upravené potraviny a dobre umyté ovocie a nedávať si robiť tetovanie či piercing v oblastiach s rizikom infekcie HIV vírusu alebo hepatitídy typu B. Okrem toho treba rátať aj s tým, že naše bežné ťažkosti, na ktoré trpíme, ale máme ich pod kontrolou, sa v situácii extrémnej klímy náhle znovu objavia a znepríjemnia nám pobyt v cudzine. Môže to byť rovnako žlčníkový záchvat, kožná reakcia alebo problém s kŕčovými žilami. Aj tu je na mieste konzultácia so špecialistom pred odchodom na dovolenku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada