19.01.2016 15:03

Záujem o vlastné nohy

Zdravie a krása – Staráme sa o telo

 

Už mesiace si obúvame čižmy alebo zimné topánky a teplé ponožky, naše nohy preto dostávajú poriadne zabrať. Rovnako im nesvedčí dlhodobý pobyt vo vykúrených prostrediach so zníženou vlhkosťou vzduchu, preto sa i v zimnom období boríme s problémom suchej kože. Čoskoro sa oteplí a zo skrinky vytiahneme sandále a ľahšiu obuv. Aktuálnou sa stane aj vizáž našich chodidiel. Je čas venovať im zvýšenú pozornosť.

 

Najväčším problémom býva zhrubnutá suchá koža na pätách a na ďalších častiach chodidiel, vystavených tlaku obuvi. Ak ju pravidelne neodstraňujeme, olupovanie kože a pre zníženú elasticitu i jej praskanie spôsobujú ťažkosti pri chôdzi. Aké sú príčiny častejšieho výskytu tohto problému?

 • VEK – starnutím kože sa znižuje produkcia potu a mazu a stenčuje sa ochranná vrstva kože, starší ľudia preto potrebujú starostlivosť profesionálnej pedikérky.
 • PROFESIA – ľudia pracujúci v upratovacích službách, v zdravotníctve a stavebníctve alebo všetci vystavení nadmernej hygiene, ktorá zbavuje pokožku prirodzenej vlhkosti.
 • CHOROBA – suchú kožu vrátane tej na chodidlách majú pacienti s atopickým ekzémom.
 • EXTRÉMNE PODMIENKY – vietor, mráz či horúčava, suchý vzduch či nízka vlhkosť vzduchu, zafajčené alebo klimatizované prostredie, UV žiarenie a nadmerný kontakt s vodou, to všetko kožu vysušuje.
 • CHEMICKÉ VÝROBKY – mydlá, saponáty, rozpúšťadlá a čistiace prípravky vôbec spôsobujú stratu vlhkosti a zrýchľujú proces vysychania kože.

 

Rozhodnú aj domáce podmienky

Je dôležité si uvedomiť, že tento problém nevyriešime jednorazovo, ale cielenou každodennou starostlivosťou. V prvom rade však musíme vytvoriť základné podmienky, aby sme extrémnej tvorbe hrubej kože predišli. Treba ...

 • ... obmedziť kontakt s vodou čiže skrátiť dobu sprchovania a najmä kúpeľa, ktorý by nemal trvať dlhšie ako 15 minút.
 • ... používať vodu s teplotou najviac 37°C.
 • ... namiesto mydiel, ktoré kožu vysušujú, siahnuť po sprchových géloch s prídavkom oleja.
 • ... po sprche ošetriť kožu do 3 minút, kým je ešte vlhká.
 • ... nosiť ľahké a voľnejšie oblečenie, najlepšie z bavlny.
 • ... zabezpečiť v domácom prostredí správnu vlhkosť (ideál okolo 50 percent) a teplotu vzduchu (okolo 20°C).

 

Čo naše nohy ešte potrebujú

Ošetrenie krémom po každom kúpeli či sprche.

Raz týždenne detailné odstraňovanie suchej kože na pätách. Môžeme použiť pemzu alebo iný druh škrabky.

Raz mesačne výživný olejový zábal. Výborná je aj salycilivá masť, ktorú si natrieme na problémové miesta, chodidlá zabalíme do igelitu a po 45-minútovom pôsobení nohy umyjeme a zmäknutú kožu odstránime. A rovnako účinný je kúpeľ so zohriatym olivovým olejom, do ktorého si ponoríme nohy na pol hodiny.

Párkrát do roka celonočná procedúra. Chodidlá si natrieme mastným krémom alebo vazelínou, potom ich zabalíme do potravinárskej fólie, navrch si natiahneme teplé ponožky a necháme pôsobiť počas spánku.

 

Prírodný tip:

Do neparfumovaného krému pridajme trochu oleja z marhuľových kôstok, ktorý úspešne zmäkčuje kožu. Krém treba vtrieť do pokožky hneď po kúpeli, kým je vlhká, potom ju začnime odstraňovať.

 

Dobrá pomôcka

Najúčinnejším na zbrúsenie odumretej zrohovatenej kože je elektrický pilník, ktorý vďaka rýchlo rotujúcej hlavice výrazne uľahčí namáhavú procedúru. Špeciálny povrch valčeka s mikrogranulami odstráni drsnú a hrubú kožu bez bolesti a jemne, takže dokáže nahradiť profesionálnu manikúru. Dokonca má aj zábezpeku, pri silnejšom pritlačení na kožu sa vypne. Preto je vhodný aj pre diabetikov, ktorým sa možné ranky pri odstraňovaní mozoľov a stvrdnutej kože veľmi ťažko hoja.

 

Poznámka:

Výskyt zhrubnutej kože na pätách, ktorú vnímame ako estetický problém, by sme nemali podceňovať. Cez trhlinky v koži sa môžu z vonkajšieho prostredia dostať do tela baktérie a vyvolať zápal. A popraskaná a šupinatá koža môže signalizovať aj zdravotnú komplikáciu – mykózu, ktorú musí riešiť kožný lekár.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada