22.03.2014 18:14

Zatočme s prachom

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Jarne rozkýchaní. Takí sme nielen kvôli rozkvitajúcim stromom a trávam, ale aj kvôli prachu. Oteplilo sa, začali sme viacej otvárať okná a v domácnosti sa nám rozkmitali prachové častice. Aj sú v ostrom slnečnom svetle viac viditeľné.

 

Prachu sa nikdy nezbavíme. Ale existujú triky, ktoré nám uľahčia prácu a zredukujú jeho výskyt v domácnosti. V prvom rade často vetrajme, samozrejme nie v extrémne prašnom prostredí. Zredukujme v interiéri lapače prachu ako koberce, záclony a závesy a čalúnený nábytok pravidelne udržujme. A skrinky a police by mali byť vybavené dvierkami, v otvorených policiach s knihami a s dekoratívnymi prvkami sa čistota udržiava horšie.

 

Ako správne likvidovať prach

  • Namiesto odstraňovania prachu nasucho je účinnejšie použiť mokrú metódu a strieť ho z nábytku mokrou handrou. Účinné sú aj vlhké obrúsky alebo navlhčená bavlnená rukavica.
  • Zakúpme si kvalitný vysávač s účinným filtrom, ktorým prach zbytočne nerozvírime po miestnosti. Filter má zachytiť vysoké percento prachových čiastočiek, inak by sa časť z nich spolu s vyfukovaným vzduchom dostala opäť do ovzdušia v izbe.
  • Používajme antistatické prachovky, v ktorých vzniká náboj ako dokonalý magnet pre čiastočky. Špeciálne speje i antistatické utierky vyriešia problém s prachom na monitore alebo obrazovke najlepšie.
  • Naplánujme si správnu chronológiu domácich prác. Najprv vyžehlime bielizeň, pri tejto činnosti sa totiž dosť práši, potom povysávajme a keď rozvírený prach sadne, tak ho poutierajme alebo povysávajme.
  • Umiestnime v interiéri rastliny, pretože dokážu pohlcovať toxické látky i baktérie. Lepšie je však pestovať ich v hydroponickom roztoku, lebo na zemine sa môže vytvoriť pleseň, z ktorej sa uvoľňujú nebezpečné spóry. Sušených dekoratívnych kvetov alebo umelých rastlín sa radšej vzdajme, lebo prach na seba viažu.
  • Nezabudnime aj na menej dostupné miesta, kde sa prach zvykne usídliť. Patria k nim medzery v klávesnici i v radiátore, priestor za chladničkou, mrazničkou či bojlerom, vrch obrazových rámov a vypínačov či zásuviek, priestor pod veľkými predmetmi, interiér spotrebičov, vrchné police v šatníku i žalúzie.
  • Ak bývame v dome a máme záhradu, o trávnik sa starajme správne. Mechanická kosačka zvykne veľmi rozvíriť do ovzdušia prach usadený na steblách. Skúsme ju nahradiť ručnou kosou alebo ju použiť ráno, keď je zem po noci vlhká a na tráve sídli rosa.

 

Poznámka:

Vdychovaním prachu sa hlboko do pľúc dostávajú miniatúrne čiastočky ťažkých kovov a chemických látok, napríklad hliníka, arzénu či chrómu, ktorú sú toxické. Prach obsahuje aj roztoče, plesne, baktérie, peľ, zvieraciu srsť a čiastočky odumretej kože. Ďalší dobrý argument, prečo sa ho pravidelne zbavovať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada