14.04.2015 20:10

Zaregistroval vás kliešť?

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Ak si nás vyhliadne tento drobný živočích, ideálna prechádzka v prírode sa môže napokon skončiť zdravotným problémom. Problémom je kliešť infikovaný vírusom, ktorý sa úspešne prisaje a napokon nášmu krvnému systému venuje vírus ako základ vážneho ochorenia centrálnej nervovej sústavy.

Žijeme síce v ideálnom prostredí strednej Európy bez ohrozenia extrémnymi prírodnými katastrofami, ale zároveň nás svojou prítomnosťou poctil drobný živočích s veľkým potenciálom hrozby pre naše zdravie - kliešť, ktorý je prenášačom vírusu encefalitídy čiže zápalu mozgových blán alebo mozgu. Jeho typickým biotopom sú listnaté lesy a zmiešané lesy s množstvom krovitého porastu. Ale niektoré oblasti si obľúbil obzvlášť. Najviac prípadov sa už tradične objavuje na Považí pozdĺž rieky Váh, ktorá sa považuje za jednu z hlavných endemických oblasti. Parazitovi imponuje najmä trenčiansky kraj, ale i žilinský a nitriansky a ročne sa vyskytuje asi 70 prípadov.

 

Hrozbou je samička

Prevažná časť prípadov encefalitídy súvisí s kliešťom. Tento živočích má tri vývojové štádiá. Larva prežíva ako parazit na hlodavcoch, nymfa na ježkoch, vtákoch a veveričkách a dospelí jedinci na psoch, mačkách, hospodárskych zvieratách, ale i na človeku. Nebezpečná je len samička, ktorá čaká na hostiteľa v tráve a v nízkom kroví, a keď zaregistruje pach možného hostiteľa, prichytí sa na jeho pokožke. Pred prisatím miesto vpichu umŕtvi anestetikom so slín, takže proces zahryznutia obeť necíti. Pri satí krvi dokáže samička zväčšiť objem svojho tela až 200-násobne. Cez sliny kliešťa sa vtedy do krvi hostiteľa a neskôr centrálnej nervovej sústavy dostáva vírus. Miesto po uhryznutí kliešťom je červené a veľké niekoľko milimetrov na rozdiel od infikovania boreliózou, kedy sa ukáže rozsiahlejší niekoľkocentimetrový fľak.

 

Infekcia môže skončiť tragicky

Prvé príznaky kliešťovej encefalitídy môžu pomýliť, pretože pripomínajú chrípku. Človek zasiahnutý vírusom má bolesť hlavy, zvýšenú teplotu, pocit na zvracanie, je unavený, nechutí mu jesť a máva črevné ťažkosti. Ďalší týždeň až tri býva bezpríznakové obdobie, po ktorom nasleduje druhá fáza ochorenia. Ak ide o zápal mozgových blán, pacient má horúčku nad 39°C , úpornú bolesť hlavy, stuhnutú šiju a zvracia. Pre zápal mozgu je typický tras mihalníc a pier, nekoordinovaný pohyb očí, chaotické pohyby tela a končatín, problémy s artikuláciou a obrny svalov. Klinický obraz ochorení postihnutých osôb máva zvyčajne stredne ťažký alebo ťažký priebeh. Takýto stav si vyžaduje hospitalizáciu, kde pacienti dostávajú infúziu v režime absolútneho pokoja. Aj po vyliečení však môžu mať niektorí trvalé následky – bolesti hlavy, obrnu, úbytok svaloviny, ale i psychické problémy, ako horšiu koncentráciu a sklon k depresiám.

 

Ako sa chrániť

Účinná ochrana pred drobným parazitom vyžaduje dodržať zopár základných opatrení. Stačí sa pred prechádzkou do lesa postriekať repelentom a vhodne sa obuť a obliecť. Aj v letných mesiacoch treba preferovať dlhé nohavice a rukávy svetlejšej farby s hladkou štruktúrou. Po návrate domov je nutné sa osprchovať a skontrolovať pokožku celého tela, najmä pod kolenami, na vnútornej časti stehien, za ušami a pod pazuchou. Rovnako treba chrániť deti a tiež domácich miláčikov, psov a mačky. Najefektívnejšou je však aktívna ochrana prostredníctvom očkovania, čo sa vrelo odporúča záhradkárom, rybárom, turistom a hubárom.  

Poznámka:

Vírus encefalitídy  sa však môže preniesť aj konzumáciou neupraveného mlieka alebo mliečnych výrobkov od kravy a ešte rizikovejším zdrojom je koza alebo ovca.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 25.05.2015

Vložil: Marta

Titulok: repelent

Na kliešte je super repelent z lekárne swiss protector, mala som za posledný rok až tri kiešte a tento rok ako ho používam zatiaľ nič :)

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada