04.10.2014 15:52

Zaľúbení do domáceho miláčika?

Zdravie a krása - Zvieratká doma

 

Mnohí ľudia sa na svoje domáce zvieratko veľmi citovo na viažu. Neraz počujeme vo svojom okolí, že čiernu sučku labradora ako najúžasnejšie štvornohé stvorenie na svete považuje rodina za jej nenahraditeľného člena. Osamelá žena v susedstve si zase nevie vôbec predstaviť život bez svojho túlavého kocúra. A kamarát v práci miluje nadovšetko svojich dvoch roztomilých zajacov.

Jedno majú všetci spoločné, či už im bije srdce pre psíka či mačka. Často sa s ním maznajú, starajú sa, aby mu nič nechýbalo, ale zvyknú sa i nahnevať, keď ich domáci miláčik niečo zhodí či vyleje alebo ich v nedeľu ráno priskoro zobudí. No väčšinou si po celú dobu hovoria, akým prínosom je ich prítomnosť v domácnosti. Odborníci však, ako sa na ich profesiu patrí, skúmajú a snažia sa presne definovať, akým spôsobom vlastne domáce zvieratko k celkovej pohode človeka prispieva. Ako vždy, všetko je to o ľuďoch a ich kvalite životného štýlu i  prístupe k okoliu vrátane všetkých živých bytostí.

 

Okamihy šťastia

Nedá sa poprieť, že pozitívny vplyv domácich zvierat funguje v súvislosti s duševným zdravím u malých detí i u dospelých všetkých vekových kategórií. Správanie zvieratka dokáže byť presvedčivým dôvodom pre šťastné momenty a vie tak bilanciu dobrého a zlého z celého dňa premeniť napokon na priaznivú. Automaticky to však nefunguje. Len ten, kto sa zvieratku dostatočne venuje, dostane niečo naspäť. To znamená, že je dôležité si vybudovať k nemu vzťah a urobiť z neho spriaznenú dušu. Ak však niekto svojho psa iba pravidelne kŕmi a venčí, ale inak ho ignoruje, nemôže očakávať kladný efekt na svojom psyché. A v prípade, že ho jeho mačka iba nervuje, môže si rovno naprogramovať likvidáciu akejkoľvek pocitovej pohody v domácom prostredí.

 

Životní spoločníci

Keď sa už človek rozhodne prevziať zodpovednosť za štvornohého člena rodiny,  rýchlo ho prestane vnímať len ako zvieratko. Práve naopak. Uvedomujúc si osobité vlastnosti malého tvora mu dá meno a často ľudské, ako Fredy alebo Žanet. Domáce zviera sa stáva jeho kamarátom, spoločníkom a niekedy i životným partnerom, doslova špecifickou individualitou domácnosti. Takúto zvieraciu lásku netreba podceňovať. Koľko sa naším priateľom na štyroch labkách budeme venovať, toľko spokojnosti a náklonnosti nám vrátia. Vyhľadávajú kontakt, nechajú sa hladkať a sprostredkúvajú nežné momenty. To všetko ako na človeka tak na zviera pôsobí upokojujúco, obe strany pociťujú radosť a kvalita ich života sa zvyšuje.

Domáci terapeuti

Keď je nám zle, mnohé domáce zvieratá sa nás pokúšajú potešiť. Napätie, obavy a stres vycítia u ľudí najmä psy a mačky. Majú citlivé zmyslové orgány, takže dokážu na naše rozdielne nálady veľmi dobre reagovať. Preto sa chlpaté stvorenia osvedčili ako duševný utešitelia detí, ktorých rodičia sa rozvádzajú. Už len fakt, že je tu stále ktosi, s kým sa dieťa môže pomaznať a kto to rovnako potrebuje, môže pomôcť prekonať najhoršie obdobie. To platí aj pre dospelých, ktorí sa ocitli v čase životnej krízy. Oslobodzujúce je už samotné hladenie zvieraťa. Veď dotyky sú elementárnym faktorom našej spokojnosti. Podobne to súvisí aj s túžbou byť akceptovaný, môcť niekomu dôverovať a zároveň byť dôverníkom. V tomto smere sú zvieratá ideálnymi spoločníkmi, pretože sú nezaujaté a ich reakcie sú úprimné.

 

Stresoví likvidátori

Počúvať švitorenie kanárikov, pozorovať mačku pri hre a vyraziť so psom do prírody, to všetko pomáha zbaviť sa každodenných starostí a uvoľniť sa. Znižovanie stresu je podľa jednej štúdie aj zmerateľné. Všeobecne je krvný tlak majiteľov zvierat nižší ako ľudí, ktorí si žiadneho zástupcu fauny nezaobstarali. A čo je zaujímavé – školáci, ktorí majú doma zvieratko, sa ulievajú menej často ako deti bez domáceho štvornohého kamaráta. Aj ich školské výsledky sú lepšie. Experti to vysvetľujú tak, že keď napríklad v blízkosti dieťaťa leží na zemi pes, vytvára sa atmosféra pokoja a istoty. Prítomnosť zvieraťa motivuje dieťa k disciplíne. Preto sa zvieratá úspešne používajú ako alternatívni terapeuti pri hyperaktívnych deťoch. Psy dokonca pomáhajú uvoľniť sa ľuďom s alzheimerovou chorobu, ktorí sú často veľmi zmätení. A jeden pokus dokázal, že títo pacienti sú omnoho pokojnejší, keď môžu pravidelne pozorovať rybky v akváriu.

Sprostredkovatelia komunikácie

Majitelia zvieratka nevnímajú pravidelnú starostlivosť oň ako záťaž, ale ako zmysluplnú činnosť. Pri zaobchádzaní so zvieraťom sa rozvíjajú a precvičujú opatrovateľské schopnosti. Tým rastie zodpovednosť a sebaúcta. A ukazuje sa ďalší pozitívny aspekt - majitelia zvierat sa vedia o seba postarať lepšie. Sú tiež zhovorčivejší a aktívnejší. Mnohí tvrdia, že po zaobstaraní si štvornohého priateľa sa ich sociálne kontakty výrazne zintenzívnili. To súvisí predovšetkým s tým, že zvieratá poskytujú dôvody na rozhovor a tiež, že dunčovia musia ísť von aj v prípade skutočne „psieho počasia“. A tak profituje aj zdravie ich pánov. Sú pravidelne na čerstvom vzduchu, čo drží ich srdce a krvný tlak v správnom tempe a posilňuje imunitný systém. Navyše pri prechádzke so psom v parku stretajú iných ľudí s podobným živým doplnkom, čo je príležitosť pre nové priateľstvá, prípadne flirty a neskôr možno aj vzťahy.

 

Dieťa a zviera v jednej domácnosti

Každé dieťa zatúži raz po domácom zvieratku. Túto túžbu treba podchytiť. Pretože prítomnosť zvieratka v domácnosti predstavuje aj pedagogické úspechy pri výchove dieťaťa. Denná potreba starať sa o zviera ho môže naučiť zohľadňovať potreby ostatných stvorení.  Rastie aj jeho zmysel pre zodpovednosť a podporuje sa detská komunikácia. No rodičia by napriek týmto benefitom dôležitosť podobného nákupu mali posúdiť objektívne. Rozhodujúce sú životné podmienky rodiny. Treba vždy zvážiť, či sa zviera do rodiny vôbec hodí. Dôležitý je i časový faktor. Ak potomstvo vyrastie a  záujem o zviera napokon stratí, zostanú všetky povinnosti na pleciach mamy a otca. Preto musia vedieť vopred, či majú chuť a trpezlivosť nasledujúce roky sa o psíka či mačku starať.

 

Výhody prevažujú

Samozrejme, že správanie zvierat má aj svoje nevýhody. Robia neporiadok a špinu a môžu prenášať choroby alebo alergie. A stoja tiež čas a peniaze. Preto treba vždy znovu pripomínať, že je dobré vždy premyslieť, či si domáce zvieratko máme skutočne zaobstarať. Na druhej strane si netreba zbytočne pestovať veľké obavy. Veď riziko prenosu chorôb sa dá úspešne redukovať pravidelnými kontrolami u veterinára a tiež zodpovedajúcou hygienou. Experti sa vyjadrujú jednoznačne - pozitívny vplyv domácich zvierat na našu pohodu presahuje všetky možné ohrozenia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Kontakt

magazín Doma a Rada