20.04.2016 16:19

Záhradka na balkóne podľa svetových strán

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Čo je kľúčom k úspechu, aby sa rastlinám na balkóne, na lodži alebo na terase darilo. Treba ich pestovať vzhľadom na svetové strany, tvrdia odborníci.

Ako v súvislosti s podobnými domácimi aktivitami radí jeden z nich ­- Ladislav Takács, dizajnér spoločnosti IKEA:  „Zelené rastliny pridajú vášmu balkónu na útulnosti, osviežia ho a spríjemnia chvíle strávené v tejto novej domácej záhradke. Pri pestovaní na balkóne neplatí, že menej znamená viac. Nebojte sa umiestniť na balkón aj väčšie množstvo zelene a nenechajte sa obmedzovať ani priestorom. Pracujte so stojanmi na popínavé rastliny a závesnými kvetináčmi.“ A pridáva základné princípy záhradníčenia na balkóne podľa jeho orientácie.

Balkón orientovaný na východ...

... zabezpečuje ideálne prostredie pre domácu oázu zelene. Bude sa tu dariť aj náročnejším rastlinám, ako je petržlen, pažítka alebo šalvia. Na jar a na jeseň vysaďte listové šaláty a reďkovky, v lete zas popínavé fazule, hrášok, paradajky, papriky, ale taktiež jahody. Ak zaistíte svojím rastlinám zalievanie v dostatočnom množstve, môžete na východnom balkóne pestovať prakticky čokoľvek. Keď si zadovážite samozavlažovací kvetináč, prácu si ešte zjednodušíte. Pri zalievaní sa riaďte vždy počasím – čím vyššia teplota, tým viac je potrebné zalievať rastliny. Pamätajte si však, že každá rastlina potrebuje iné množstvo vody.

TIP: Keramika je prírodný materiál, ktorý vysychá o niečo skôr ako plast, preto je potrebné rastlinky zalievať častejšie. 

Na balkóne orientovanom na západ...

... sa bude dariť reďkovkám, ktoré sú bohaté na vitamín C a ktorých veľkou výhodou je zber už šesť týždňov od výsevu. Reďkovky by ste mali pestovať najmä v jarnom a jesennom období v hlinitej pôde, ktorá je primerane vlhká. Nie je potrebné hnojiť, pokiaľ nie je pôda príliš vyčerpaná. Keď sa však hnojeniu nedá vyhnúť, je lepšie používať organické hnojivá, ktoré sú šetrnejšie pre nás aj pre prírodu. Reďkovky skúste zaliať neosolenou vodou, v ktorej ste pred tým varili vajce. Táto voda obsahuje veľa živín a rastlinám urobí iba dobre. Vyskúšať si môžete aj klasický kompost alebo vermikompost s dážďovkami, prípadne granulovaný hnoj. Reďkovky sejeme rovno zo semienok do pripravenej nádoby s hlinou už v prvej polovici marca. Skúste zasadiť aj drobné ovocie – ríbezle, egreše, či lesné jahody. Čo sa týka byliniek, odporúča sa najmä petržlen a bazalka.

Balkón orientovaný na juh...

... je ideálne miesto pre pestovanie rastlín stredomorského typu. Je ale potrebné myslieť na to, že na južnej strane býva slnko najsilnejšie a preto všetky rastlinky musíme chrániť pred poludňajším slnkom a pomerne často zalievať. Pokiaľ kry, ako je ríbezľa, alebo egreš, vysadíte skoro na jar, prípadne na jeseň, kedy ešte nemajú listy, ovocie sa vám odvďačí pestrými farbami aj lahodnou chuťou. V júli si potom pochutíte na sladkých plodoch.

Výborne sa tu bude dariť aj bylinkám, ako je levanduľa, rozmarín, tymian či oregano. Sú veľmi nenáročné a znesú veľa slnka. Ak im zaistíte priepustnú pôdu s prídavkom piesku, nemusíte ich ani hnojiť. Výsledkom bude voňavá záhradka. Na južne orientovanom balkóne alebo lodžii môžete pestovať paradajky a papriky. V dnešnej dobe je už možné kúpiť sadenice alebo predpestované rastliny, ktoré zalievame tak, aby bol substrát vlhký. V príliš suchom substráte uschnú, v mokrom, naopak, zhnijú.

Pre dokonalé navodenie atmosféry Stredomoria nechajte steny obrásť viničom alebo vistériou a vytvorte si kúzelný kútik, kde budete nie len radi záhradkárčiť, ale taktiež relaxovať. K týmto účelom poslúži špeciálna lavica, ktorá má zozadu priestor na umiestnenie kvetináčov.

TIP: Vyzdobte si domácnosť rastlinami vo vhodných kvetináčoch, ktoré sa hodia k vášmu štýlu. Vyskúšať môžete napríklad novinku, kvetináč s miskou, ktorý vám zaistí odtok prebytočnej vody do misky. Rastlinkám tak nehrozí preliatie. 

Na balkóne orientovanom na sever...

... sa zamerajte na pestovanie byliniek. Môžete na ňom vytvoriť záhradku zaplavenú pažítkou, petržlenom, ligurčekom a medvedím cesnakom, pretože nie sú náročné na slnko. Taktiež aj listové šaláty, ako je valeriánka poľná, mangold alebo špenát, bohaté na vitamíny, je možné zasadiť na severnej strane. A vyskúšajte aj pestovanie prvosienok, kapucínky alebo nechtíka, ktoré sú taktiež jedlé.

Ak si chcete svoj severný balkón skrášliť, vsaďte na lobelky, begónie alebo fuksie. Skúmajte, kde je najviac svetla a tam rastlinky postavte. Ku slnku ich priblížite alebo umiestnením na nástenný panel s praktickou lavicou pre záhradné potreby.

Úrodu na veternom balkóne zalievajte častejšie

Na veternom balkóne či lodžii je lepšie používať nižšie rastlinky a rastlinky so silnejšími stonkami, napríklad kry, ktoré dokážu odolať aj silnému vetru. Pokiaľ máte vyššie rastliny, priviažte ich k opore. V priestrannejších balkónoch využite veterný kryt či paraván a nádoby vždy zaistite proti pádu. Na veterných balkónoch sa radšej vzdajte závesných systémov či stojanov na kvety. Pri väčšom vetre rastie aj spotreba vody, rastliny preto musíte zalievať častejšie. Umiestnite si kanvicu na vodu von a zlievajte do nej vodu napríklad pri oplachovaní zeleniny.

TIP: Slabšie rastlinky môžeme chrániť pred vetrom tým, že pred ne postavíme tie silnejšie, alebo na balkón umiestnime veterný kryt.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: IKEA

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada