29.07.2015 17:35

Záhrada v novom svetle

Harmónia – Ideálny priestor

 

Záhrada je ideálnym miestom na odpočinok. Obzvlášť v letných mesiacoch v nej trávime mnoho času, a to nielen počas dňa, kedy stupne teplomerov závratne stúpajú, ale aj počas vlažných večerov. Vybavte preto svoju záhradu najrôznejšími svetelnými aplikáciami a užívajte si jej krásy aj vo večerných hodinách.

Moderné osvetlenie záhrady

Spôsobov, ako osvetliť záhradu originálne i funkčne, je dnes celý rad. Vhodne zvolené osvetlenie uľahčí nielen orientáciu v priestore, ale môže vašej záhrade vdýchnuť úplne nový, dokonca až umelecký rozmer. Populárnym typom osvetlenia sú tzv. stĺpikové svetlá, ktoré sú na trhu k dispozícii v niekoľkých výškach. Ekologickým i ekonomickým variantom sú aj solárne svetlá, ktoré sa cez deň nabíjajú slnečnou energiou, aby potom večer mohli osvetľovať záhradný priestor s nulovými nákladmi. Ďalej si možno obstarať napríklad nástenné svietidlá alebo svetlá pripevnené k fasáde domu alebo k iným záhradným stavbám.

Hrajte sa so svetlom

Záhradné svetelné aplikácie nemusia vždy znamenať iba zaužívanú a osvedčenú klasiku. Napríklad v projektových marketoch Hornbach nájdete pestrý sortiment nápaditých osvetľovacích záhradných systémov,“ uvádza Daniel Brychta z oddelenia záhrady. Ďalším variantom, vďaka ktorému opäť ušetríte za elektrinu, sú ohniská. Veľmi pôsobivo vyznejú tiež špeciálne kvetináče, ktoré upútajú na rastlinu vo vnútri tým, že sú po celej svojej ploche osvetlené.

Pri inštalácii dbajte na bezpečnosť

Osvetlenie záhrady možno v podstate rozdeliť do troch základných kategórií. Ide o osvetlenie solárne, horiace a elektrické. V prípade prvých dvoch kategórií si s inštaláciou dozaista poradíte svojpomocne. So zložitejším zapojením elektrických osvetľovacích zariadení je však určite dobré obrátiť sa so žiadosťou  o radu na odborníka. Prevereného elektrikára je vhodné pozvať, keď osvetľovací systém záhrady len plánujete.

Základnou radou z hľadiska bezpečnosti je vyhnúť sa natiahnutiu elektrického kábla, ktorý by sa mohol dostať do kontaktu s vodou,“ dopĺňa Daniel Brychta. Pokiaľ je teda nutné viesť kábel cez záhradu, je potrebné, aby bol zabezpečený ochranným IP krytím a vedený pod zemou. Uchránený tak bude nielen pred kontaktom s vodou, ale aj pred ostatnými mechanickými vplyvmi, napríklad pred hlodavcami. Ďalším aspektom, ktorý by mal odborník skontrolovať, je potom konkrétne osvetlenie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 12.07.2016

Vložil: Lucie Meláková

Titulok: děkuji za článok


Naozaj nádherné , čo sú ľudia schopní vytvoriť . Bohužiaľ sa mi ale k typu domu nehodí tento moderný štýl , uvažujem skôr nad niečím tradičným , ako sú tieto svetlá : https://www.kovian.sk/Dom-dielna-zahrada/Zahradne-svietidla/ som proste stará škola :)

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada