21.09.2017 19:45

Zachráňte svojich blízkych

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Znalosť prvej pomoci môže zachrániť aj život našich blízkych. Skúsenosti záchranárov  ukazujú, že mnohým ľuďom by bolo možné zachrániť život, keby im ich príbuzní či kolegovia vedeli poskytnúť prvú pomoc. Jej základy by mal poznať každý. Nevedomosť, strach, ale aj neochota poskytnúť prvú pomoc pripravuje mnohých o šancu na prežitie do príchodu záchranárov.

Na Slovensku sa ročne zaznamená asi 4000 prípadov náhlych zastavení krvného obehu, čo je približne počet všetkých obyvateľov Trenčianskych Teplíc. Až dvom tretinám ľudí pritom možno zachrániť život oživovaním zo strany svedkov. V prípade oživovania záchrannou službou prežíva len 10 až 12 percent oživovaných, približuje prezident Slovenského Červeného kríža (SČK) doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Problémom je aj to, že kým sanitka príde, mozog človeka môže odumrieť. O záchrane života tak častokrát rozhodujú minúty pred príchodom záchranky!  Platí preto, že robiť čokoľvek, je lepšie ako nič. Ako hovorí prezident SČK, zlomených rebier, ku ktorým prichádza asi u dvoch tretín resuscitovaných, sa pri oživovaní obávať netreba. Na rozdiel od zastavenia srdca sa na ne neumiera.

Ako správne oživovať

Pri zastavení krvného obehu alebo dýchania je osoba v bezvedomí, nedýcha prípadne dýcha lapavo. Či postihnutý vníma, treba overiť napríklad zastrasením za rameno a oslovením. Kým v minulosti sa v rámci prvej pomoci pri spriechodnení dýchacích ciest mal vytiahnuť jazyk, dnes treba zranenému ležiacemu na chrbte zakloniť hlavu a zdvihnúť bradu. V prípade oživovania treba začať 30 stlačeniami hrudníka, tie sa následne striedajú s dvoma vdychmi. S oživovaním treba pokračovať až do príchodu záchranárov alebo pozitívnej odozvy zraneného.

 

Vlaky zdravia

Zlepšeniu povedomie o prvej pomoci má pomôcť aj aktuálne prebiehajúca kampaň MOST  (Mesiac O Srdcových Témach) s podtitulom SPOLU chránime vaše srdcia. V rámci nej v septembri po Slovensku vyrazili vlaky zdravia a niektoré vlakové stanice sa premenia na stanice zdravia. Okrem toho, že tam ľuďom zmerajú ich riziko vzniku srdcovocievnych ochorení,  môžu sa tiež naučiť, ako zachrániť život v prípade infarktu, zastavenia krvného obehu a cievnej mozgovej porážky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada