06.05.2018 16:08

Zachráňte si kožu!

Aktuality

 

Riziko zhubného nádoru kože, malígneho melanómu, zvyšuje opakované spálenie najmä v detskom veku a tzv. nárazové opaľovanie (občasné intenzívne vystavovanie sa slnku). Cieľom osvetovej kampane Európskeho dňa melanómu (EuroMelanomaDay), ktorý bude tento rok 15. mája, je priblížiť verejnosti problematiku kožnej rakoviny, najmä jej najzákernejšej formy - malígneho melanómu.

 

Počas prvého ročníka tejto akcie v roku 2004 sa podarilo vyšetriť takmer jedno promile slovenskej populácie a stali sme sa spomedzi desiatok zúčastnených krajín európskym unikátom! V minulom roku 2017 sa len v rámci vyšetrení počas kampane na Slovensku diagnostikovalo 21 malígnych melanómov, 58 bazaliómov a 4 spinaliómy.

 

Nepodceňujme riziko melanómu

Melanóm je zákerný v tom, že je veľmi mnohotvárny. Môže mať rôzne farby – odtiene hnedej, čiernej, ako rastie, môže sa v ňom objaviť červená, biela i modrá. Jestvuje dokonca melanóm, ktorému chýba pigment (tzv. amelanotický melanóm). Melanóm často charakterizuje nepravidelný tvar, rozstrapkané, zubaté okraje a fakt, že rastie, mení sa. Obyčajne má aj priemer väčší ako bežné znamienko, čiže viac ako 5–6 mm. Melanóm sa môže zriedkavejšie vyskytnúť na oku, slizniciach či dokonca pod nechtom. Podozrivá byť mala byť aj každá nehojaca sa lézia na koži. Väčšina laikov si myslí, že znamienka, ktoré sú v úrovni kože, nie sú nebezpečné. Podozrievajú len tie vyčnievajúce. Nie je to však pravda. Niekedy je dôvodom na preventívne odstránenie znamienka jeho umiestnenie, napr. v mieste, kde ho môže dráždiť spodná bielizeň. Ak sa znamienko nachádza na mieste chronického dráždenia, je lepšie ho preventívne vybrať v pokoji, kým nemá znaky bujnenia.

Časový úsek, v priebehu ktorého tento agresívny typ kožnej rakoviny stihne vytvoriť metastázy, sa ráta na mesiace. Často metastázuje do mozgu, ale aj lymfatických uzlín, pečene, kostí či pľúc.

 

Navštívme odborníka

Každý človek by mal poznať svoje znamienka a niekoľkokrát do roka si sám i s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu doma pred zrkadlom. Nezabúdať pritom na uši, pokožku hlavy pod preriedenými vlasmi, ale ani na plôšky nôh, dokonca genitálie. „Len tretina melanómov vzniká z materského znamienka či iných pigmentových névov,“ zdôrazňuje onkodermatologička z Národného onkologického ústavu MUDr. Desana Borecká. Melanóm môže vzniknúť aj na celkom zdravej koži! U mužov sa tento rýchlo metastázujúci nádor vyskytuje najčastejšie na chrbte, u žien na dolných končatinách, čiže na tzv. slnečných terasách ľudského tela. 60–90 % melanómov vzniká práve následkom UV-žiarenia. Melanóm sa však môže vyskytnúť aj na tých častiach kože, ktoré nie sú vystavované slnku. Skúsený odborník v kožnej ambulancii môže už pohľadom, ale najmä s pomocou špeciálneho kožného mikroskopu, tzv. dermatoskopu, rozlíšiť, či ide o zhubný alebo neškodný kožný nádor. Vo väčšine prípadov však treba určiť presnú diagnózu histologickým (mikroskopickým) vyšetrením odstráneného podozrivého ložiska.

Platí, že akýkoľvek pigmentový nález by sa mal vyberať chirurgicky, aby sa mohol odoslať na histológiu.

Kto má zvýšené riziko vzniku melanómu?

  • ľudia, ktorí sa opakovane spálili na slnku
  • ľudia s fototypom kože I. a II. (bledá pokožka s pehami, ryšavé či plavé vlasy, modré oči)
  • ľudia s mnohopočetnými materskými znamienkami
  • pacienti, ktorých priamy pokrvný príbuzný (otec, matka, sestra, brat) mal melanóm (majú až osemnásobné riziko!)
  • pacienti liečení preparátmi potláčajúcimi imunitu (po transplantáciách, s HIV, s psoriázou, artritídou, Crohnovou chorobou)
  • muži a ženy po 65. roku života
  • pracovníci, ktorí sú chronicky vystavení slnečnému žiareniu (stavbári, cestári, montéri, poľnohospodári)
  • ľudia, ktorí opakovane cestujú do exotických krajín (oblastí s vysokým UV-indexom)

 

Deň preventívnych vyšetrení

Tento rok sa uskutoční už 15. ročník preventívno-edukačnej kampane. Aj v tomto roku sa Slovensko aktívne zapája do Európskeho dňa melanómu – presne 15. mája, v rámci ktorého sa bude vykonávať skríning a preventívne vyšetrenia materských znamienok. Záujemcovia budú môcť navštíviť viaceré dermatovenerologické ambulancie po celom Slovensku v dňoch od 7. do 17. mája počas ordinačných hodín.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada