08.02.2017 15:54

Záchrana pre poranené oko

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Oko a schopnosť videnia je obrovský dar, ktorého hodnotu si často ani neuvedomujeme. Až kým sa niečo nestane a my sami alebo niekto v našej blízkosti prežíva náhlu traumu z nehody, ktorá ho obmedzí vo videní alebo dokonca vážne ohrozuje orgán zraku. Akú pomoc treba pri rôznych typoch zranení oka postihnutému človeku poskytnúť?

 

MECHANICKÉ  PORANENIE

Pri páde, autonehode čin po údere sa môžu rozbiť okuliare či prasknúť kontaktná šošovka alebo sa do oka dostane iný úlomok skla, ale i kovu aj iného pevného materiálu, úder môže spôsobiť pomliaždeninu oka. Hrozí tvorba jaziev a vážne poškodenie rohovky a schopnosti vidieť. Problém sa prejavuje ostrou bolesťou, kŕčom viečka, niekedy aj zakrvácaním oka či vytekaním krvi alebo čírej tekutiny, prípadne čiastočnou či úplnou stratou zraku.

Prvá pomoc: V žiadnom prípade sa rany nedotýkajme, nepokúšajme sa zapichnutý predmet vybrať a ani nedovoľme zranenému človeku, aby si oko trel. Postihnutého stabilizujeme tak, že ho uložíme na zem a hlavu podoprieme vankúšmi. Pre lepšiu stabilitu je vhodnejšie, ak si pred neho kľakneme a hlavu mu položíme na naše kolená, aby ňou nemohol hýbať. Očí má mať zranená osoba zavreté a nemá pohybovať ani zdravým okom. Ranu prekryme sterilným vankúšikom, obväzom alebo čistou textíliou, ktorá sa však nesmie strapkať, aby sa vlákna nedostali do rany. Ak postihnutého v tejto polohe nemôžeme transportovať sami vo väčšom aute, čakáme na záchrannú službu, ktorú treba volať okamžite po udalosti.

 

POLEPTANIE  CHEMIKÁLIOU

Pri náhodnom kontakte so silnou chemikáliou sa poruší povrch oka a ak nie je človek rýchlo ošetrený, hrozí vznik jaziev a možná slepota. Takýto druh poranenia sa prejavuje intenzívnou bolesťou, problémom otvoriť oko, opuchom a začervenaním okolia a nadmerným slzením.

Prvá pomoc: Najdôležitejšie čo najrýchlejšie oko vypláchnuť, cieľom je rozriediť koncentrovanú chemikáliu a znížiť jej negatívny účinok. Ak zranený človek nevie oko otvoriť, viečka mu opatrne prstami otvoríme sami, aby bol výplach účinný. Lepšie je používať jednorazové rukavice, aby sme nekontaminovali škodlivou látkou. Hlavu postihnutej osoby držíme pod jemným prúdom tečúcej vody minimálne 10 minút, pričom má meniť polohy, aby sa viečko vypláchlo z pravej i z ľavej strany. Potom mu ranu oko zakryjeme sterilným vankúšikom alebo čistou látkou, prípadne previažeme okolo hlavy obväzom a postihnutú osobu transportujeme čo najrýchlejšie do nemocnice. Nezabudnime zobrať so sebou obal zo žieraviny alebo v nádobe vzorku chemickej látky, aby sa dal rýchlejšie identifikovať charakter poškodenia.

 

POŠKODENIE  ŽIARENÍM

Ak je oko dlhšie vystavené silnej expozícii ultrafialových lúčov, ktoré sa odrážajú od lesklého povrchu vody alebo bieleho snehu (aktuálne teraz v zime v horách na lyžovačke), hrozí poškodenie oka žiarením. Môže sa tak stať aj pri zváraní, ak sa nedodržia zásady ochrany. Problém sa prejavuje slzením a začervenaním oka, tiež neznášanlivosťou svetla, pocitom piesku v očiach a neskôr aj intenzívnou bolesťou.

Prvá pomoc: Človeku takto postihnutému dajme na oko sterilný vankúšik a čo najskôr ho dopravme k lekárovi. Rýchla zdravotná pomoc dokáže zabrániť vážnejším problémom, no zvyčajne sú ťažkosti dočasné a človek sa asi po týždni zotaví.

 

CUDZIE  TELESO  V  OKU

Do oka sa zvyknú dostať najmä vo veternom počasí drobné cudzie telesá. V prípade čiastočky prachu či piesku, drobného hmyz alebo očnej riasy nie je problém ich odstrániť. Ak však ide o predmet zapichnutý do oka, navyše v mieste dúhovky a zreničky, radšej sa ho netreba dotýkať, aby sa nepoškodili hlbšie štruktúry oka. Postihnutý človek má rozmazané videnie, nepríjemný pocit až bolesť, oko je začervenané a slzí a očné viečka môžu byť stiahnuté v kŕči. Existuje riziko, že vznikne bolestivý rohovkový vred, pri ktorom sa objaví matná škvrna na povrchu oka a poranený vidí zahmlene. Vtedy treba čo najrýchlejšie vyhľadať odbornú pomoc, pretože len lekár dokáže odborne odstrániť teleso pomocou jemnej pinzety a oko ošetriť antibiotickými kvapkami alebo masťou.

Prvá pomoc: Človeka najprv posadíme oproti svetlu a nedovolíme mu dotýkať sa či dokonca si šúchať oko. Potom sa za neho postavíme, palcom a ukazovákom odtiahneme od seba horné a dolné viečko a dobre prezrieme všetky časti oka. Ak je cudzie teleso na povrchu bielka, vypláchneme ho čistou vodou, ktorú pomaly lejeme z pohára do vnútornej časti oka. Môžeme použiť aj vyplachovač oka z lekárne. Pomôžeme si vlhkým tampónom alebo okrajom vreckovky, na ktorú by sa predmet mal zachytiť. Nečistota by sa mohla vyplaviť aj žmurkaním. Ak sa nepodarí cudzie teleso odstrániť, postihnutého dopravíme k lekárovi.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada