25.04.2019 20:52

Zabudnime na výťah aj eskalátory

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Najvyšší čas. Už počuť z diaľky biť bubny na poplach. Jar je už tu a my sa stále nevieme zmestiť do riflí. Obdobie strečových legín a dlhých blúzok či svetrov, ktoré nejaké to kilo zakryli, sa skončilo a my už musíme urobiť pre svoju kondíciu zásadný krok. Alebo skôr by tých krokov malo byť viac.

Že nemáme čas na fittness či behanie po mestskom parku? Nič to, nasledujúce rady sú určené všetkým, ktorí stíhajú prácu, rodinu, deti, starostlivosť o domácnosť a všetky veci, ktoré patria k bežnému štýlu života. Ponúkajú sa dve verzie. Prvá súvisí s chôdzou či skôr s rýchlou chôdzou po rovnom teréne, druhá sa viaže na náročnejšie chodenie po schodoch.

 

Chodíme a stíhame

Tú prvú môžeme absolvovať denne na ceste do práce, ak sa vzdáme pohodlia v autobuse alebo v električke a vystúpime o jednu či dve zastávky skôr ako zvyčajne. A môžeme sa aj trochu oklamať. Na istý čas zabudneme na samoobsluhu, ktorú máme pri dome, a zájdeme radšej do obchodu na vedľajšej ulici alebo o dva sídliskové bloky ďalej. Možno aj kvôli obľúbenej značke jogurtu. A tak prejdeme nejaký ten kilometrík, hoci nemáme žiadneho psíka, ktorého by sme pochodom po teréne venčili.

 

Schody už žiadnym nepriateľom

Vyšší level, pre ktorý sa rozhodnú priaznivci rýchlejších riešení, je pravidelná chôdza po schodoch. Je síce namáhavejšia (podľa fyzikálnych výpočtov až 7-krát viac ako beh po rovine), ale efekt zlepšenia kondície sa dostaví skôr. Ako na to? Jednoducho. Pri ceste najmä smerom hore budeme ignorovať všetky výťahy a eskalátory a poctivo si vyšliapeme svoju dennú dávku kondičky. Podmienkou je jedine dobrý zdravotný stav – jedinci s artritídou, s poškodenými kolennými či bedrovými kĺbmi a s vysokým krvným tlakom a starší ľudia by mohli mať pri tomto druhu pohybu komplikácie. Nevstupovať do kabínky výťahu má ešte jednu výhodu – znížime riziko infekcie z vírusov, ktoré v malom priestore nakýchajú a nakašľú ostatní kolegovia z práce alebo susedia z paneláku. Ale hlavne si budeme posilňovať stehenné svaly, preventívne ochránime kĺby, zabránime tvorbe kŕčových žíl, zlepšíme si srdcovú frekvenciu, urobíme niečo aj pre zlepšenie funkcií našich pľúc a zhodíme pár kilogramov. Jedna malá rada – začnime s dvoma poschodiami a až po pár dňoch, keď už toľko nedychčíme, pridajme ďalšie. A pri výstupe sa oplatí robiť malé pauzy, aby nás táto fyzická aktivita zbytočne rýchlo neodradila.

Na inšpiráciu:

Príklad zo života býva zvyčajne dobrou motiváciou. Ženevskí vedci urobili pokus s takmer stovkou dobrovoľníkov. Na obdobie 12 týždňov sa museli zriecť jazdy výťahom a zvládať poschodia po vlastných. Výsledky boli krásne merateľné - zredukoval sa obvod ich drieku i hmotnosť, znížil sa podiel tuku v tkanivách a klesla hladina cholesterolu v krvi. No fyzická kondícia sa naopak výrazne zlepšila.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada