11.02.2014 11:03

Zabúdame na zraniteľnosť srdca

Aktuality

 

... ale i celého cievneho systému. Životným štýlom sa často prepracujeme k vysokému krvnému tlaku alebo k zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, no tiché nebezpečenstvo týchto dvoch veličín nevnímame. Oba rizikové faktory likvidujú cievne steny nenápadne, takže život ohrozujúca mozgová príhoda alebo srdečný infarkt prichádza často nečakane. Nová iniciatíva pacientov i lekárov má upozorniť na hrozbu kardiovaskulárnych ochorení a hľadá efektívnejšie formy prevencie i možnosti, ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť v oblasti kardiovaskulárnej medicíne.

 

Slovensku sa napriek viacerým opatreniam sa už roky nedarí znižovať negatívnu štatistiku. Držíme si stále jedno z najhorších miest v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia. Len v roku 2012 podľahlo týmto chorobám až 30-tisíc Slovákov. Alarmujúci je i fakt, že ľudia v našej krajine prežívajú po 65. roku života kratšie ako obyvatelia väčšiny krajín OECD. A dôvodom je i najvyššia štatistika úmrtnosti na ischemické choroby srdca a na cievne mozgové príhody. K rizikovým faktorom patrí hlavne vysoký krvný tlak a cholesterol, ktorého hodnoty mnohí ľudia ani nepoznajú. Cieľom Únie pre zdravšie srdce je iniciovať celoslovenské projekty zamerané na prevenciu a snaha zlepšiť prognózy i kvalitu života slovenskej populácie.

 

Pacienti i lekári

Zakladajúcimi členmi tohto občianskeho združenia sú jednak pacienti, ktorí majú s chorobami srdca skúsenosti, ale aj lekári, často špičkoví odborníci. „Aj my občas hľadáme odpoveď na otázku, prečo sa situácia nezlepšuje, prečo ľudia napriek množstvu informácií sú voči svojmu zdraviu stále ľahostajní a prečo mnohí pacienti neakceptujú predpísanú liečbu,“ hovorí MUDr. Eva Gonçalvesová, primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Podľa odborníčky môže byť problémom aj zďaleka nie ideálna komunikácia s lekárom, ktorá pacienta odradí od vyšetrenia alebo jeho obavy z poškodenia pečene, pretože vysoký krvný tlak si vyžaduje dlhodobé, vlastne doživotné užívanie liekov. V každom prípade treba laickú verejnosť naďalej edukovať a motivovať k aktívnejšej starostlivosti o zdravie a zároveň oslovovať aj samotných lekárov a zapojiť ich do projektov, ktorých cieľom je upozorňovať ľudí na časovanú bombu v organizmu a vysoké riziko srdcového infarktu.

 

Začínajú prieskumom

Pilotným projektom Únie pre zdravšie srdce  bude pacientsky prieskum pod názvom „Nebojte sa povedať to nahlas“. Celoplošný skríning medzi pacientmi, ktorí majú ochorenie srdca a ciev, sa uskutoční v období od februára do apríla 2014.  Pôjde o telefonickú formu prieskumu, ktorý vyhodnotí a štatistickou formou spracuje agentúra Gfk. Dotazník bude obsahovať niekoľko otázok zameraných na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, dostupnosť vyšetrenia v kardiologickej ambulancii, komunikáciu so zdravotníckym personálom, dostupnosť liekov a dostupnosť modernej liečby na Slovensku.

 

Informácie na web stránke

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o srdcovocievne ochorenia - pre širokú verejnosť, pacientov, aj ich blízkych, pripravila Únia pre zdravšie srdce web stránku www.presrdce.eu, na ktorej sú dostupné komplexné informácie o všetkých rozšírených kardiovaskulárnych ochoreniach, ich príznakoch a príčinách vzniku, prevencii, diagnostike, liečbe, ale tiež praktické rady pre pacientov a ich blízkych, ktoré im pomôžu zvládať ochorenie a jeho liečbu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada