07.11.2018 09:27

Z obličiek choré celé telo

Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu

 

Zatajené a tiché hry nášho tela. To je komplex procesov, ktoré zabezpečujú všetky funkcie organizmu. Tá nenápadnosť je v poriadku do okamihu, kým všetko prebieha, ako má. Bez povšimnutia sa však, žiaľ, dejú aj devastačné zmeny, ktoré môžu niektorý z orgánových systémov doslova zlikvidovať. Ako v prípade zlyhávania obličiek. Mesiace, ba i roky nemusí postihnutý postrehnúť, že sa ich funkčnosť rapídne znižuje. Choré obličky jednoducho nebolia. 

Oblička sú párový orgán fazuľovitého tvaru, ktoré majú na starosti viacero funkcií. V prvom rade filtrujú krv a udržiavajú vnútorné prostredie organizmu v chemickej rovnováhe. Sú tou najdokonalejšou čističkou odpadu na svete - nenápadne, ale systematicky pomáhajú telu vylučovať všetky škodlivé látky. Zároveň produkujú hormóny, ktoré stimulujú kostnú dreň k tvorbe červených krviniek, regulujú krvný tlak a pomáhajú udržať hladinu vápnika v kostiach. Obličky spracujú každý deň až 200 litrov krvi a vytriedia asi 2 litre zvyškovej vody a odpadových látok, ktoré sa po ďalšom spracovaní premenia na moč a odtečú do močového mechúra, cez ktorý sa ich organizmus zbaví. 

 

Čo obličky ničí

Ak obličky prestanú úplne fungovať, telo zaplaví zvyšková voda a odpadové látky, ktoré organizmus nedokáže vylúčiť. Tento stav sa nazýva urémia. Postihnutému človeku zvyknú opúchať nohy i ruky. Je navyše unavený, slabý až apatický, pretože telo potrebuje pre udržanie svojej funkcie čistú krv. Trpí bolesťami hlavy a kostí, hnačkami a zvracaním. Príčinou zlyhávania obličiek môže byť aj otrava toxickou látkou či užitím nadmerného množstva liekov alebo akútna situácia v súvislosti s vážnym zranením a veľkou stratou krvi.

Dôvodom poškodenia tohto orgánu však môže byť aj zápal obličkových kanálikov alebo chronické ochorenie. Veľký rizikovým faktorom pre postupnú stratu funkčnosti obličiek je vysoký krvný tlak, ktorý likviduje celý cievny systém vrátane jemných krvných ciev v obličkovom systéme. Zničené cievy potom nedokážu filtrovať účinne krv a zbavovať ju odpadových látok. A poškodené obličky zase spätne krvný tlak zvyšujú. Preto je dôležité udržiavať ho po celý život pod kontrolou a neprekročiť hranicu čísla 130/80. Nepriateľom zdravých obličiek je aj cukrovka, pretože vysoká hladina cukru poškodzuje cievny systém vrátane toho v obličkách a nefróny nestačia množstvo cukru spracovať.

Kaskáda zdravotných ťažkostí

To nie je konečný zoznam problémov. Platí princíp reťazovej reakcie. Dlhodobá nečinnosť obličiek môže mať spätne neblahý vplyv na viaceré orgánové systémy. Jednou z ťažkostí je anémia, pri ktorej sa znižuje tvorba červených krviniek. Tie sú dôležité pre transport kyslíka, ktorý dodávajú po celom organizme. Človek, ktorý je anemický, stráca energiu - cíti únavu, je bledý, slabý. Ďalšou komplikáciou je rýchlejšie kôrnatenie ciev, kedy výrazne hrubnú ich steny a vzniká tak riziko tvorby krvných zrazenín. Tie sú často dôvodom mozgovej príhody alebo infarktu.

Pri čiastočnej funkcii obličiek sa nedostatočne vylučuje z tela odpadová látka močovina. Táto zostáva v krvi a môže u niekoho spôsobiť tvorbu močových kameňov alebo dnu spojenú so záchvatmi bolesti najmä palcov na nohe. A človek s obličkami so zníženou funkciou môže mať aj problémy s rednutím kostnej hmoty, pretože poškodený orgán nedokáže aktivovať produkciu vitamínu D. Zvyšuje sa tak riziko komplikovaných zlomenín.

 

Dialýzy a transplantácie

Ľudia s dvoma zdravými obličkami majú zabezpečenú stopercentnú funkciu obličiek. Pri miernom znížení obličkových funkcií asi o 30 až 40 percent bývajú symptómy len málokedy badateľné. Preto môžu viesť normálny zdravý život aj ľudia, ktorí sa narodia len s jednou obličkou. Rovnako ako všetky tie tisíce ľudí, ktorí darujú jednu zo svojich obličiek príbuznému alebo priateľovi.

Vážne zdravotné problémy sa zvyknú objaviť, až keď obličky fungujú na menej ako 25 percent. V prípade, že ich funkcia klesne pod 15 až 10 percent, potrebuje už pacient niektorú z obličkových terapií – či už dialýzu alebo „umelú obličku“ na prečisťovanie krvi a neskôr transplantáciu nového orgánu ako nevyhnutnú podmienku pre záchranu života. Ľudia s poškodenými obličkami musia okrem absolvovania liečby zmeniť aj svoj životný štýl. Je dôležité prejsť na beztukovú diétu, málo soliť, vylúčiť alebo obmedziť konzumáciu vajec, mlieka, orechov a strukovín, ale i mnohých druhov ovocia a zeleniny a vzdať sa fajčenia.

 

Zlyhávajúce obličky sa prejavujú...

 • …apatiou
 • …slabostou
 • …bolesťou hlavy
 • …bolesťami kostí
 • …hnačkou
 • …zvracaním
 • …opuchmi  
 • …bledým sfarbením kože

Najúčinnejšia je prevencia

Kto sa nechce ocitnúť v zozname dialyzovaných pacientov, mal by sa preventívne o svoje obličky dobre starať. Nevyžadujú si špeciálnu pozornosť, len dodržiavanie odporúčaní, ktoré platia pre zdravie celého nášho organizmu. Dôležité je chodiť na preventívne prehliadky a poznať svoje hodnoty krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. A potom treba ešte:

 • Jesť striedmo a pestro, veľa ovocia a zeleniny a menej mäsa, ktoré pre vysoký obsah bielkovín podporuje vysoké hodnoty kyseliny močovej.
 • Obmedziť solenie, ktoré zvyšuje krvný tlak.
 • Počas celého dňa piť veľa tekutín, aby sa z tela priebežne vyplavovali toxíny.
 • Zásadne nefajčiť, tento zlozvyk je príčinou viacerých zdravotných problémov, pretože zaplavuje organizmus množstvom nebezpečných jedov.
 • Pravidelne sa hýbať, pretože pohyb je dobrý nielen pre pohybový aparát, ale podporuje aj činnosť všetkých orgánových systémom vrátane lymfatického, ktorého súčasťou sú aj obličky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada