20.08.2016 09:00

Z kukurice vitálni i zdraví

Varenie – Potraviny

 

Pulty na trhoviskách sympaticky inšpirujú zlatožltou kukuricou, ktorá patrí k obľúbeným pochúťkam skorej jesene. Je to však aj veľmi zdravá potravina.

Pôvod

Kukurica pochádza z Mexika, touto plodinou sa živili Indiáni Strednej Ameriky už 3000 rokov pred n. l. Kukuricu ako mnoho iných objavov doniesol do Európy Kolumbus, kde sa ujala aj v krajinách mierneho pásma. Aj keď sa pestuje na priamu konzumáciu alebo ako základná potravina pre prípravu rôznych výrobkov (kukuričná múka, škrob, pukance), kŕmna odroda je využívaná hlavne v Severnej Amerike ako krmivo pre dobytok. Je to najvyššia obilnina, dosahuje výšku až 3 metrov. Najčastejšie sa pestuje kukurica so žltými zrnami, ale existujú aj odrody s červenými, s purpurovými až s čiernymi zrnami.

 

Prínos pre zdravie

Kukurica obsahuje škrob, vlákninu i vysoké percento sacharidov, ktoré sa dostávajú do krvi pomaly, preto je konzumácia tejto potraviny vhodná aj pre diabetikov. Táto kombinácia je zárukou zdroja energie pre vyššie telesné i duševné výkony. Vitamín B1 – thiamín je dôležitý pre nervovú sústavu, ďalšie látky stimulujú rast buniek, posilňujú imunitný systém a podporujú krvotvorbu. Kukurica je zároveň bohatá na karotenoidy, ktoré chránia sietnicu a prispievajú k dobrej funkčnosti oka, ale tiež bránia vstupu voľných radikálov do organizmu, čím znižujú riziko rakoviny, infarktu i mozgovej príhody. Pre absenciu lepku je kukurica ideálnou požívatinou pre ľudí s celiakiou, ktorí trpia alergiou na túto potravinovú zložku. Je ľahko stráviteľná, preto je vhodná aj pre starších ľudí a deti. Kukurica pomáha aj kráse. Vďaka nej sú vlasy lesklé, zdravé a silné a pleť mladistvejšia, pretože zvyšuje tvorbu kolagénu, ktorý spomaľuje tvorbu vrások.

 

Skladovanie

Pri výbere kukurice ignorujme povädnuté plody, čerstvej nechýbajú zdravé pevné zrnká, z ktorých po pretrhnutí šupky vyteká žltá mliečna šťava. Tepelne spracovať by sme ju mali do 3 dní, s varením veľmi neotáľajme, lebo cukor sa mení na škrob a a z pôvodne šťavnatých zŕn sa postupne stávajú múčnaté. Ak si na nej chceme pochutnať aj počas zimy, môžeme si kukuričné šúľky očistené od listov zamraziť. Alebo z uvarenej kukurice odrežeme ostrým nožom zrná a tie v sladkokyslom náleve sterilizujeme. K obľúbeným patria aj nakladané mladé kukuričky, ktoré ako sladkokyslá pochutina k mäsovým jedlám patria medzi delikatesy.

Využitie v kuchyni

Kukurica je veľmi dobre využiteľná potravina, ktorá chutí aj bez náročnej prípravy. Varená alebo pečená môže byť vhodnou večerou. Okrem toho sa kukuričné zrná zvyknú pridávať do zeleninových šalátov alebo ako ingrediencia do ryže, na pizzu či k duseným mäsovým a zeleninovým pokrmom. V kuchyni majú bohaté využitie aj viaceré hotové výrobky z tejto potraviny – či už kukuričný škrob alebo kukuričná múka, z ktorej sa robí napríklad talianska polenta alebo mexická tortilla. Špeciálnou kategóriou sú corflakes, ktoré zaliate mliekom fungujú ako zdravé raňajky už na celom svete.

 

redakcia, Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada