09.04.2019 12:40

Z balkóna na tanier

Zelený domov – Vitamíny z črepníka

 

Mysleli ste si, že balkóny, lodžie a terasy sú vhodné jedine na pestovanie muškátov a petúnií? Už dávno neplatí, že balkóny musia byť ovešané veľkým množstvom pestrofarebných kvetín, aby vyzerali pekne. Môžete ich totiž ozdobiť košmi či debničkami s voňavými bylinkami, farebným ovocím či chutnou zeleninou.

Z vášho balkóna sa môže stať skutočná malá záhradka, ako si necháte poradiť od odborníkov, ako na balkóne vypestovať to najšťavnatejšie ovocie. „Prichádza jar a to je symbolom rozkvetu, očisty a znovuzrodenia po náročnej zime. Ľudia majú tendenciu odľahčovať svoje jedálne lístky, jesť viac ovocia a zeleniny a skúšať rôzne detoxikačné kúry. To všetko sa ešte stupňuje s prichádzajúcim letom. Vzhľadom na často nekvalitné potraviny si Už aj ľudia žijúci v meste, ktorí sú nespokojní s kvalitou potravín v supermarketoch, si radšej vypestujú vlastné čerstvé plody. Záujem o malé sadeničky a semienka ovocných kríčkov naozaj rastie,“ hovorí Dan Brychta, špecialista oddelenia záhrady zo spoločnosti Hornbach. Rastlinky treba zasadiť čo najskôr, aby ste už v lete mohli chodiť na balkón pre úrodu, na ktorej si môžete zdravo pochutnávať a ktorá obohatí vašu kuchyňu o čerstvé prísady.

 

Založenie balkónovej záhradky

Ak sa rozhodnete založiť vlastnú ovocnú záhradku, najdôležitejšia je otázka, v čom budete rastlinky pestovať. Ide nielen o nádobu, ale aj o zeminu a prísady. Z nádob môžete zvoliť hlinené, plastové alebo aj hliníkové. Na balkón sú však ideálne ľahšie plastové nádoby. Riešením sú aj nádoby prútené vystlané igelitovou vrstvou, aby nepresakovali. Na trhu sú v ponuke najrôznejšie tvary a veľkosti. Jedným variantom je klasický truhlík, ktorý je na balkón veľmi vhodný. Hlinu či substrát je ideálne zadovážiť priamo pre rastliny pestované na balkóne a následne dostatočne prihnojovať. Pamätajte, že pri pestovaní v nádobách sa nedá spoliehať na prirodzený cyklus živín v pôde. Je preto dobré vytvoriť drenážnu vrstvu na spodku nádoby. Môže byť z piesku alebo kamienkov. Vďaka nej je substrát odľahčený a zabráni prílišnému odtekaniu vody. Pokiaľ pestujete v malom, postačí vám tekuté hnojivo, ktoré sa pridáva do zálievky. Ak sa pustíte do väčších kríkov, napr. rajčín alebo paprík, vyplatí sa zaobstarať si kompost. Do takto pripravenej nádoby a pôdy môžete smelo sadiť semienka aj sadeničky.

 

Ako záhradku zavlažovať

Aj v prípade pestovania na balkóne je dôležitá zálievka. Skôr ako semienka vyklíčia, zavlažujte ich len rosením, aby sa nevyplavili. Pokiaľ môžete, využívajte dažďovú vodu, neobsahuje totiž agresívny chlór, ktorý rastlinkám príliš nesvedčí. Okrem toho obsahuje dusík, ktorý pôsobí ako prirodzené hnojivo. Ušetríte tým svoju peňaženku aj životné prostredie. Pokiaľ k tejto vode prístup nemáte, použite destilovanú s hnojivom alebo odstátu vodu z kohútika. Rastliny pestované v nádobách rýchlejšie vysychajú, najmä ak sú v určitú dennú dobu vystavené priamemu žiareniu. Je teda potrebné dbať na častú zálievku. Na druhú stranu sa však nesmú prelievať. Ako strážny mechanizmus funguje otvor na dne kvetináča, ktorý odvádza prebytočnú vodu či samozavlažovacie misy. 

Aké ovocie sa hodí na balkón

Všeobecne je vhodné voliť ovocie, ktoré sa dá zastrihávať, zostáva malé a nepotrebuje príliš veľa miesta na korene. Vhodné sú stĺpcovité kríčky a „trpaslíčie“ ovocné kríčky, čo sú minivarianty ovocných stromov. Môžeme vysadiť aj plazivé ovocie, napríklad vínnu révu alebo kiwi. Použiť sa dajú aj bobule typu čučoriedok či brusníc alebo stále plodiace formy rastlín, akými sú napríklad jahody a maliny.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada