23.06.2020 12:35

Vyspime sa doružova

K vitalite a zdraviu – Relax a pohyb

 

Výdatná porcia spánku ako obrovský potenciál energetickej regenerácie je základným predpokladom zdravého života a kvalitného štartu do každého dňa. Keď máme množstvo povinností, po ktorých večer doslova padáme do postele, stačí dostatočne hlboký spánok a telo i duša pookrejú do inšpiratívnej sviežosti plnej nových síl.

Spánok je absolútne podstatný pre odplavovanie splodín látkovej premeny i pre oživenie mozgovej centrálnej činnosti, pre obnovu všetkých mozgových buniek i ochranu mozgovej kôry pred záťažou. A hoci je spanie prirodzenou fyziologickou potrebou organizmu a nevyžaduje žiadne špeciálne aktivity, stačí sa len absolútne oddať tomuto základnému druhu oddychu, pre mnohých nie je až takou samozrejmosťou. Trpia nespavosťou, nemôžu napriek únave večer zaspať alebo majú neraz dlhé pauzy, keď sa uprostred noci prebudia a oslobodzujúci spánok neprichádza. Štatistiky dokonca pripúšťajú, že väčšie či menšie problémy s touto dennou pasívnou činnosťou má až polovica populácie.

 

Príčiny zdravotné i psychické

Dôvody môžu byť zdravotné, napríklad užívanie liekov v súvislosti s liečbou astmy, alergie alebo srdcovými ťažkosťami. Ale nespavosť býva aj symptómom konkrétnych zdravotných ťažkostí či choroby, ako je chronická bolesť pri artritíde alebo migréne, Alzheimerova choroba i zažívacie problémy, pálenie záhy či bolesť žalúdka. Aj ženy v období menopauzy trpia nespavosťou.

Ťažkosti so spánkom však spôsobuje častejšie zlý stav psychiky. Či už pre stres z rodinných problémov až tragických udalostí alebo pre množstvo pracovných povinností, ktoré človeka vyčerpávajú a pre pocit zodpovednosti nevie vypnúť myseľ ani vtedy, keď sa uloží do postele v nádeji čo najskôr zaspať a oslobodiť sa aspoň do rána od nepríjemných myšlienok. Rizikovým faktorom môže byť aj práca na smeny alebo časté cestovanie a tým zmena prostredia. Dôvody nespavosti však môžu byť aj veľmi triviálne, či už nekvalitný matrac, vysoká teplota alebo suchý vzduch v spálni, prípadne rušivé zvuky ako chrápanie partnera. A tiež konzumácia alkoholu, fajčenie a nadmerné pitie kávy a iných kofeínových či energetických nápojov na sklonku dňa.

Situácia sa dá v oboch prípadoch riešiť. Zdravotné problémy možno odstrániť alebo potlačiť a pri druhej alternatíve vymeníme zlý matrac, kúpime si osviežovač vzduchu, chrápajúceho manžela pošleme k lekárovi alebo mu ustelieme vo vedľajšej izbe a večernej kávy či pohárika tvrdého alkoholu sa jednoducho vzdáme. Horšie je to so stresom. Psychika je krehká a reaguje na množstvo podnetov. Ak sa problém so stratou zamestnania alebo nešťastné manželstvo dcéry tak rýchlo nevyrieši, treba sa spoľahnúť na pomoc odborníka, ktorý okrem konzultácie predpíše aj lieky na spanie či celkové zlepšenie psychického stavu. Inak sa môže situácia prevaliť do vážnejších depresívnych stavov. Užívanie takýchto medikamentov by však malo byť len krátkodobé na preklenutie najhoršieho obdobia, aby nevznikla závislosť a tiež aby človek nepribral, pretože zvyšujú chuť do jedla.

 

Nedostatok zdraviu nesvedčí

Čo môže spôsobiť dlhodobá nespavosť? Okrem toho, že človek sa cíti byť stále vyčerpaný, čo ho limituje aj v pracovnej výkonnosti a schopnosti riešiť problémy, učiť sa a kreatívne myslieť, môže si zamiesiť aj na vážne zdravotné ťažkosti ako dôsledok chronického nedostatku spánku. Ohrozuje je ho dvojnásobne vyššie riziko vzniku cukrovky, znižuje sa výrazne obranyschopnosť organizmu a urýchľuje sa proces starnutia. A pre absenciu kvalitného spánku a dostatočného oddychu je vyčerpaný organizmus náchylnejší na také vážne ochorenia, ako je Skleróza multiplex, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, ochorenia tráviaceho systému i obličiek a v neposlednom rade rakovina.

Ako si neohroziť kvalitu spánku:

  • Spať by sme mali v miestnosti tmavej, i malé zdroje svetla vedia človeka rušiť. Platí to aj pre intenzívny zvuk v blízkosti postele, najmä tikanie hlučného budíka, a tiež pre vyššiu teplotu prekúreného prostredia.
  • Nie je múdre pozerať televíziu tesne pred spánkom, pretože sledovanie obrazovky a deja a prijímanie a spracúvanie informácií nedovolí mozgu vylučovať spánkové hormóny. Lepšie je vypočuť si hudbu alebo prečítať kapitolu z príjemne ladenej knihy.
  • Ustlať si v miestnosti, kde máme na dosah zdroje elektromagnetického žiarenia, či už počítač, televízor alebo mobil, tiež nie je dobrou cestou, ako sa prepracovať k dlhému a hlbokému spánku.
  • Rovnako nie je vhodné si neskoro večer dopriať ovocie alebo sladkosti večer, zvýšená hladina cukru v krvi zhoršuje kvalitu spania. Ani zjesť veľkú porciu druhej večere, a navyše ťažko stráviteľných jedál pred spánkom, nie je dobrý nápad.
  • Pracovné aktivity by sme mali ukončiť najneskôr 1 až 2 hodiny pred spánkom, inak by sme mozgu nedali dostatočný časový priestor pre prepnutie a sústredenie sa na spánkový režim.
  • Chybu robia aj všetci tí, ktorí menia čas spánku, pravidelné rituály sú pre naše telo dôležité. Ani posúvanie odchodu do spálne do neskorých hodín nie je vhodné. Môžeme prešvihnúť ten správny čas. Kritická je najmä doba medzi 23. hodinou pred polnocou a 3. hodinou nad ránom, kedy prebieha najviac regeneračných procesov v organizme.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada