20.10.2017 19:51

Vyrežte si tekvicovú dekoráciu

Harmónia – Dekorácie

 

Rok sa pomaly chýli ku koncu, so sviatkami sa vrece roztrhne. Kým však budeme čarovať na Katarínu, hľadať balíček od Mikuláša, ozdobovať vianočný stromček či otvárať silvestrovské šampanské, pripravme sa aj na sviatok našich zosnulých.

Ak sa vám páčia efektné, tajomne pôsobiace, svietniky z vyrezávaných tekvíc, môžete ho výnimočne osláviť v halloweenskom štýle. A vlastne aj v staroslovanskom, lebo podobný zvyk mali aj naši predkovia. Ako na to?

  1. Nie je to až taký problém. Zvládnu to aj menej zdatní rezbári. Potrebujete pekne tvarovanú guľatú stredne veľkú tekvicu.
  2. Najprv ostrým nožíkom narežte dookola vršok so stopkou, odstráňte ho a odložte bokom, neskôr sa zíde ak veko či vrchnáčik. Otvor by mal byť dostatočne veľký, aby sa tam počas práce zmestila ruka.
  3. Potom vyberte zmes mäkkej dužiny a tekvicových semiačok, tie si môžete očistiť a neskôr upiecť ako zdravú pochúťku. Ak je pevná časť dužiny trochu príliš hrubá, vydlabte ju pomocou lyžice.
  4. Na tekvicu si nakreslite fixkou jednoduchý motív, napríklad ornament alebo tvár a pomocou malého ostrého nožíka vyrežte otvory na oči, nos a ústa.
  5. Napokon uložte do vnútra na dno tekvice kahanec alebo širšiu krátku sviečku kvôli stabilite a zapáľte ju. Tekvicu môžete uzavrieť vrškom, plamienok nezhasne, pretože vzduch bude prúdiť ostatnými otvormi a svetielko vytvorí krásny efekt dekoratívneho lampáša.

Tipy:

  • Postupovať môžete aj opačne – najprv si vyrežte predkreslené otvory a až potom odrežte vršok so stopkou a tekvicu vydlabte. Otvor na vydlabanie si môžete urobiť aj v zadnej časti, ak chcete tekvicu zachovať celistvú. V takom prípade treba vyrezať dostatočne veľký štvorec.
  • Ak si chcete nejaký čas prírodné svietniky pre atmosféru doma ponechať, uložte ich radšej na odolný podnos nie priamo na nábytok, pretože časom začnú odspodu plesnivieť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada