16.12.2014 13:04

Vyfarbili ďalšiu nemocnicu

Aktuality

 

Nemocnica môže byť aj veselá a farebná. Vďaka švédskej kozmetickej spoločnosti Oriflame Slovensko a jej dlhodobého charitatívneho projektu „Farebné nemocnice“ sa tešia aj detskí pacienti a ich rodičia zo zrenovovaného detského oddelenia Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádašího Jégého v Dolnom Kubíne.

Myšlienka zútulniť nemocničné priestory pre malých pacientov vznikla v roku 2003 a odvtedy sa spoločnosti Oriflame Slovensko podarilo zrekonštruovať priestory už v deviatej nemocnici. Projekt „Farebné nemocnice“ pomáha detským oddeleniam, aby sa v nich hospitalizovaní detskí pacienti lepšie cítili. Vynovené priestory detského oddelenia v hodnote 12-tisíc eur odovzdala spoločnosť Oriflame Slovensko zástupcom nemocnice minulý týždeň.

 

Deťom v ťažkej situácii

Nový funkčný nábytok, farebné steny a pestré obrázky vykúzlili útulnú a veselú atmosféru na oddelení, kde sa ako pacienti liečia tí najmenší. „Spoločnosť Oriflame celosvetovo podporuje projekty, ktoré pomáhajú deťom v ťažkých životných situáciách.  Deti sú to najcennejšie, čo máme a snažíme sa, aby aj v ťažkých chvíľach mohli cítiť plnú podporu nás, dospelých. A keďže zdravie a krása idú ruka v ruke, svoje charitatívne aktivity sme zamerali práve na zdravotníctvo,“ vysvetľuje zámer projektu Zuzana Machová, generálna riaditeľka Oriflame Slovensko. „Farebný a veselý priestor navodzuje psychickú pohodu a pomáha deťom prekonať stres z hospitalizácie a choroby. Krajší a útulnejší liečebný priestor tak určite prispieva k rýchlejšej liečbe detí,“ dodáva.

 

Daniela nedokáže zostať ľahostajná

Projekt Farebné nemocnice už štvrtý rok podporuje slovenská tenistka Daniela Hantuchová. Pomoc druhým patrí medzi jej priority, má vlastnú nadáciu a sama dlhodobo podporuje projekt v Kambodži, kde sa venuje HIV pozitívnym deťom. „Myslím si, že ľudia by nemali byť egoisti a každý by mal byť schopný podeliť sa s tým, čo mu bolo dopriate. V živote musí existovať pravidlo, že keď ti príde do cesty šťastie a úspech, podeľ sa s tým. Pred pár rokmi som pocítila, že život aj tenis mi dali už toľko, že je načase dávať aj späť. Som rada, že aj prostredníctvom Farebných nemocníc môžem pomáhať tam, kde vidím potrebu aj zmysel,“ hovorí Daniela Hantuchová.

Oddelenie pomocnú ruku potrebovalo

Detské  oddelenie Dolnooravskej Nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne sa stará o detských pacientov už takmer 40 rokov. Na oddelení  je ležia akútne a chronicky choré deti. Priestory oddelenia s kapacitou 34 lôžok poskytujú diagnosticko-liečebnú  a ošetrovateľskú starostlivosť pacientom od novorodeneckého obdobia do veku 19 rokov, ročne hospitalizujú až 1500 pacientov. Na takto vyťaženom oddelení sa nábytok  i vybavenie rýchlo opotrebúva.  “Projekt Farebné nemocnice sme s nadšením na našom oddelení uvítali. Priniesol veľa pozitívnych zmien a ohlasov zo strany pacientov, ale aj ich rodičov i tiež personálu”, teší sa primárka oddelenia MUDr. Beáta Dudášiková . “Izby pacientov boli zariadené novým moderným nábytkom, pohodlnými posteľami s novými  matracmi, novými príručnými stolíkmi , kde si môže každý pacient odložiť svoje osobné veci, pribudli nové vankúše a antialergické periny, posteľná bielizeň s pestrými motívmi. Veselé farby pôsobia pozitívne aj na našu psychiku, ale hlavne povzbudzujú, rozveseľujú, podnecujú tvorivosť malých pacientov, čím im pomáhajú odbúravať stres,” dodáva.

Vo vynovených farebných priestoroch oddelenia ožili steny farebnými vtipnými postavičkami vďaka rodáčke a sochárke Mgr. art. Monike Baranovej, absolventky VŠVU v Bratislave, autorom veselých ilustrácií je akademický maliar Victor Csiba.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada