16.12.2019 11:27

Vyberáme vianočný stromček

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Vianočný stromček má u nás asi 200-ročnú tradíciu, koncom 18. storočia sa naši predkovia inšpirovali nemeckými zvykmi. Štýl ozdobovania sa rokmi menil. Zatiaľ čo pred 50 rokmi trónilo na vetvičkách pár sklenených šišiek, vlastnoručne vyrobených salónok a štipcov so sviečkami, od plamienka ktorých sa ihličie neraz chytilo a zdramatizovalo štedrý večer, dnes zvykneme vianočný stromček obsypávať veľkými rôznorodými dekoráciami všakovakých farieb.

 

A každý si môže vybrať svoju farbu. Aj keď súčasné trendy uprednostňujú striebornú a fialovú, pokojne si môžeme urobiť výzdobu v modrom, ružovom, bielom, hnedo-škoricovom, zlatom alebo v klasickom zeleno-červenom prevedení. Zaujímavé sú aj dekorácie v podobe starých hračiek doplnené veľkými mašľami alebo inšpirácia z prírody – anjeličkovia a hviezdičky z dreva a zo slamy. Ak máme doma malé deti alebo menších školákov, treba ich motivovať k vlastnej tvorbe papierových ozdôb a reťazí, ktoré vytvoria svojskú rodinnú atmosféru v miestnosti. Celú dekoráciu treba ukončiť výraznou ozdobou na špici stromčeka. Môže to byť sklenená špička, ktorá je nemeckým zvykom, alebo kresťanská dekorácia – hviezda. A ako dosiahnuť vkusný vzhľad vianočného stromčeka? Zásadou je nemiešať jednotlivé štýly. Buď sa rozhodneme pre ligotavý imidž sklenených gúľ alebo pre menej okázalý naturalistický vzhľad prírodných materiálov, ale potom sa ho aj držíme.

 

Odpílený alebo zasadený

Ak odmietame umelý vianočný stromček, môžeme sa rozhodnúť pre živý, ktorý prinesie do nášho príbytku aj nezabudnuteľnú vôňu ihličia. Kto nechce, aby hneď po Silvestri skončil pri kontajneri, môže si zaobstarať ihličnan v kvetináči, ktorý vydrží v akceptovateľnej veľkosti pár rokov. Potom ho však treba presadiť do zeme. Je to alternatíva skôr pre ľudí, ktorí majú pri dome záhradu alebo chatu v horách. Väčšina si zvolí živý stromček s limitovaným životopisom. Aby sme ho aspoň trochu predĺžili a tešili sa z peknej výzdoby a príjemnej vône aj na troch kráľov v januári, musíme sa oň postarať. Predpokladom lepšej výdrže je dobrá kúpa. Než si ho z trhoviska odnesieme domov, dobre s ním zatrasme a silno poklopme koncom kmeňa o zem. Ak z neho masívne opadáva ihličie, treba hľadať iný – čerstvo odrezaný.

Hoci stromček treba kupovať čo najbližšie k vianočným sviatkom, pred ozdobovaním ho na pár dní dajme radšej niekde do tieňa a do chladu, napríklad na lodžiu alebo do pivnice, konáre necháme zviazané, aby si udržali tvar, a zabezpečme mu vlahu. Buď veľkú nádobu s vodou alebo ho zapichnime do vlhkého piesku. Pred umiestnením do stojana odpíľme z kmeňa asi 3 až 5 cm. Aj po prenesení do obývačky ho pred zdobením treba umiestniť aj so stojanom do nádržky s vodou, ktoré počas sviatkov nezabudneme dopĺňať. Pomáha aj rosenie konárikov vodou pomocou rozprašovača, ktorý používame pri starostlivosti o izbové rastliny. Nikdy ho neumiestňujeme v blízkosti radiátora lebo iných zdrojov tepla, aby rýchlo nevyschýnal a nestrácal ihličie. Ak ku koncu roka slabne typická vôňa ihličia, skúsme narezať pár konárikov, čerstvá miazga sa znovu postará o svieži lesný ozón .

Smrek či radšej jedličku?

  • Najčastejšie kupujeme strieborné smreky a jedličky, k výnimočným, ale i drahším patrí španielska jedľa alebo biely smrek.
  • Jedľa ušľachtilá s hustým ihličím vydrží najdlhšie, ale je cenovo náročnejšia. Výhodou je aj menej pichľavé ihličie a krásna vôňa.
  • Borovica je odolnejšia ako smrek, ale ozdobuje sa ťažšie než stromy s krátkym ihličím. Vyžaduje aj väčšie množstvo výrazných ozdôb, pretože na časti vetvičiek pri kmeni ihličie občas úplne chýba. Ale na druhej strane vyžaduje najmenej práce po likvidovaní, dlhé ihličie sa ľahko zbiera.
  • Smrek obyčajný má krátke ihličie, ktoré rýchlo opadáva, preto pod neho treba ešte pred ozdobovaním rozprestrieť veľký obrus alebo tkaninu s vianočným dekórom, aby sme po sviatkoch nemuseli ihličie prácne odstraňovať z koberca. Strieborný je krajší, ale tiež rýchlo opadáva.

 

Poznámka:

V súvislosti s umelými stromčekmi sa traduje názor, že ich požívaním šetríme prírodu. V skutočnosti je to práve naopak. Výroba umelých symbolov predstavuje vyššiu záťaž na životné prostredie než pestovanie malých stromčekov v špeciálnych škôlkach pre napĺňanie vianočných tradícií.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada