14.12.2015 10:04

VšZP prichádza s novinkou

Aktuality

 

Tento rok si Všeobecná zdravotná poisťovňa môže do pracovného kalendára zaznačiť ako plusový. Darí sa jej preto úspešne znižovať starý dlh, no zároveň nalievať viac peňazí do systému zdravotníctva. A dokonca prichádza so zaujímavým bonusom pre poistencov.

Podľa generálneho riaditeľa poisťovne Miroslava Vaďuru boli ku koncu októbra v pluse o 4,2 milióna eur, takže sa im do konca roka podarí dosiahnuť plánovaný 5-miliónový zisk. Časť z týchto peňazí sa použije na znižovanie starého dlhu poisťovne, ktorý by k 31. decembru tohto roka mal dosahovať 46,5 milióna eur.

 

Viac nemocniciam i ambulanciám

Za úspech považuje poisťovňa fakt, že sa podarilo znížiť počet čakajúcich na plánované operácie až o 67 percent, čo je jedným z veľkých problémov v zdravotníctve. V októbri na operáciu evidovali necelých 2900 ľudí v tejto situácií, čo je historicky najmenší počet čakajúcich poistencov.

V tomto roku poisťovňa dávala vôbec väčšie objemy peňazí do zdravotnej starostlivosti. Do nemocníc poslala o 39 miliónov eur viac a do ambulancií praktických i odborných lekárov dokonca o 47 miliónov viac. V budúcom roku by sa táto štatistika mohla ešte zlepšiť. Rezervy vidí manažment v lepšej preskripcii liekov. Kým česká Všeobecná zdravotní pojišťovna eviduje ročné náklady na lieky na jedného poistenca vo výške 129 eur, VšZP v priemere platí až 192 eur. Zníženie tejto sumy o 30 eur by prinieslo asi 100 miliónov eur a potom by ceny za výkony v ambulanciách mohli stúpnuť až o 30 percent.

Balíček poteší...

... pacientov, ktorí budú hospitalizovaní v nemocnici. Zatiaľ nie všetkých, pretože ide o pilotný projekt v dvoch zariadeniach – vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch a v Nemocnici sv. Michala v Bratislave. Balíček v hodnote necelých 6 eur obsahuje zubnú kefku a pastu, sprchový gél a šampón, mydlo, uterák, hygienické vreckovky, vlhčené utierky, jednorazové chrániče sluchu, príbor a tiež časopis VšZP Partnerstvo a leták s dotazníkom. Ciele sú dva. Jednak ľuďom, ktorí sa často ocitnú neplánovane v nemocnici, poskytnúť operatívne základné hygienické potreby a tiež formou spätnej väzby cez dotazník získať cenné údaje o poistencoch aj o situácii v nemocniciach z pohľadu pacienta. Projekt sa bude overovať v prvom polroku 2016, prichystaných je už 8500 balíčkov. Ak sa osvedčí, bude sa realizovať na celom území Slovenska.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada