05.07.2018 10:30

Všimli ste si pavúčiky na nohách?

Krása a zdravie - K vitalite a zdraviu

 

Objavili sa vám na nohách viditeľné žilky - metličky? Nepodceňujte problém len ako neškodný kozmetický nedostatok. Metličky totiž signalizujú, že žilné steny strácajú elasticitu, čo môže vyústiť do neskoršieho vzniku kŕčových žíl. Návštevu lekára neodkladajte, čím skôr problém podchytíte, tým lepšie pre vás.

Kedy a prečo vznikajú?

Výskyt “malých pavúčikov” je daný najmä genetikou – až z 80 percent. „Metličky patria do rodiny kŕčových žíl a častejšie sa objavujú u žien. Tvoria sa počas celého života, typickými sú najmä pre obdobie dospievania, pôrodu a prechodu,“ hovorí dermatologička MUDr. Nadežda Suchá. Majú podobu drobných modrých, fialkastých i modročervených žiliek o priemere 1-1,5 mm, ktoré môžu vystupovať na povrch. Nie je nič nezvyčajné, ak sa spolu s nimi objavia pocity napätia a bolesti nôh. Zvyčajne sa vyskytujú na vonkajších stranách stehien, ale niekedy aj na tvári. Rizikovými faktormi sú nesprávna životospráva a nadváha. Prevencia ich rozvoja spočíva najmä vo včasnej liečbe, v zdravom životnom režime s dostatkom pohybu, tekutín a spánku. Chodievajte na prechádzky tak často, ako je to len možné. Unavené, ťažké nohy sa totiž objavujú často práve ako dôsledok nedostatku pohybu. „Veľmi účinné sú striedavé teplé a studené kúpele nôh, pretože podporujú cirkuláciu krvi,“ radí odborníčka. Pomáhajú tiež jemné masáže s vhodnými prípravkami.

 

Možnosti liečby

Metličkovité kŕčové žily alebo aj mikrovarixy si vyžadujú cielenú liečbu. Samé od seba nezmiznú. Často sa totiž vyskytujú s väčšími kŕčovými žilami. Presnej diagnóze by malo predchádzať dôkladné preskúmanie cievneho systému na základe klinického a ultrazvukového vyšetrenia. „Samotné metličky sa zvyčajne odstraňujú pomocou sklerotizácie a laseru. Výhodou sklerotizácie je lepší efekt u väčších metlíc, laser je vhodný pre najmenšie metličky,“ dopĺňa dermatologička. Našťastie, dnes už dostať v lekárni prípravky, ktoré včasne nanášané na postihnuté miesta sú účinnou prevenciou zhoršovania tohto problému. Napríklad chladivý sprej s panthenolom a balzam na metličkové žilky. Zároveň však treba svojim nohám venovať aj viac času a starostlivosť o ne zakomponovať do celkového životného štýlu.

 

Tip pre pekné pevné nohy:

  • trénujte svalstvo lýtok
  • vykladajte si nohy hore tak často, ako je to len možné
  • noste rovné pohodlné topánky
  • vyhýbajte sa príliš tesným nohaviciam
  • dbajte na vyváženú racionálnu stravu
  • športujte, najvhodnejšie je plávanie, bicyklovanie po rovnom teréne a beh na lyžiach

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada