08.07.2018 10:58

Vôňa uväznená vo flakóne

Zdravie a krása – Domáca kozmetika

 

Vôňu parfumu spájame s výnimočnou chvíľou. Je to veľmi vhodný dar, ale intímneho charakteru, preto by parfum mal venovať žene partner alebo muž, ktorý sa snaží získať jej srdce. Obdarovať parfumom sa môže aj samotná žena. A to bude asi tá najlepšia cesta, ako trafiť správnu vôňu. Nie je to tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj vychýrená svetová značka, ktorú niekto s obľubou používa už roky, nemusí sa inému zdať vôbec príťažlivá. Na vine sú receptory.

Proces vnímania a poznávania konkrétnej vône nie je ani trochu elegantný. Receptory sú vláknité zakončenia sliznice v nosnej dutine. Látky, ktoré sa dostanú z vonkajšieho prostredia so vzduchom, sa zachytia v hliene a prisajú sa k receptorom. Proces degustácie pachov pokračuje impulzom čuchových buniek po nervovom vlákne do mozgu, ktorý typ vône dešifruje a vyšle o nej informáciu. Človek je schopný vnímať tisíce rôznych vôní a ženy vraj majú vnímavejšie čuchové ústroje ako muži. Možno preto nevedia kvalitným parfumom odolať.

 

Hľadáme ten svoj parfum?

Ak si ideme kupovať nový parfum, neponáhľajme sa do obchodu hneď zrána. Vtedy sú naše čuchové schopnosti najslabšie. Vyskúšať si vôňu treba kvapkou na niektorom z bodov, kde sa dá nahmatať pulz, pretože sú teplé a prekrvené a tam sa vône najlepšie rozvíjajú. Je to vnútorná strana zápästia a lakťová jamka. Pri používaní smerujeme aplikáciu aj na ušný lalôčik, oblasť kľúčnych kostí a hrdlovú jamku. A tiež na vlasy, najlepšie na čerstvo umyté, z ktorých sa alkohol odparí a ostanú na nich len výrazné vonné oleje. Nastriekať alebo nakvapkať parfum v snahe predĺžiť jeho účinok sa zvykne na vlnený svetrík, kožušinový golier alebo hodvábny šálik, ale treba dávať pozor na tvorbu nepríjemných škvŕn. S množstvom dávky parfumu to nepreháňajme, sú to silne koncentrované výrobky, preto postačí aj malé množstvo na zvýraznenie našej osobnosti. Nižšiu koncentráciu vonných látok majú toaletné vody a parfumované vody a zvyknú byť preto aj lacnejšie. No parfum vydrží dlhšie.

 

Zložky parfumu

Parfum zvyčajne obsahuje 50 až 100 zložiek, ale ich pomer je výrobným tajomstvom, v prípade svetových značiek veľmi prísne chráneným. Každý však obsahuje základné vrstvy, ktoré vôňu postupne rozvíjajú do jej dokonalosti.

  • Hlava ako vrchný tón je najpodstatnejšia, pretože má za úlohu upútať - po aplikácii parfumu sa uvoľnia ako prvé prchavé látky sviežej vône, ktoré sú rozpoznateľné v prvých minútach, potom sa rozplynú. Sú to ľahké vône levandule alebo citrusového ovocia.
  • Srdce čiže stredný tón nahradí hlavu až na dobu štyroch hodín. Sú to väčšinou látky korenistej vône, ktoré sú menej prchavé a predstavujú dominantnú arómu parfumu.
  • Spodný tón je základ parfumu, ktorého zložky sa najdlhšie odparujú a vydržia na tele či oblečení celý deň. Zvyknú sa nazývať aj drevný základ, pretože ide o vône dubového machu, santalového dreva alebo iných ušľachtilých drevín.

Poznámka:

Niektoré druhy parfumov môžu vydržať aj niekoľko rokov, väčšinou však strácajú pôvodnú farbu a čiastočne i charakter vône pre zmenu niektorých zložiek už po pár mesiacoch. Najmä ak flakón s parfumom vystavujeme dennému svetlu alebo vysokým teplotám. Ak veľmi stmavne a dokonca zhustne alebo sa okolo uzáveru vytvorí nános živice, radšej ho vyhoďme a kúpme si nový. Aj ten by sme však mali minúť do pol roka až do roka. Neodporúča sa predlžovať kvalitu a trvanlivosť parfumu umiestnením v chladničke, jeho vôňou by mohli napáchnuť potraviny a jedlá.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada