03.04.2018 09:14

Vôňa tulipánu je neodolateľná

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

Tulipán je skutočne elegantným kvetom, ktorý svojou vznešenosťou zaujal minulé generácie, no pre svoju priamočiarosť a jednoduchosť vzhľadu je vhodný aj do moderného interiéru.

Kolískou tulipánu je stredná i juhozápadná Ázia a Balkán, tradične sa pestoval najmä v Iráne, Turecku, Sýrii a Afganistane, ale aj na ruskom Kryme. Perzskí šachovia či tureckí sultáni sa radi obklopovali záhradami s husto vysadenými tulipánmi. Najviac však tento kvet evokuje európsku krajinu, povestnú pestovaním kvetov. Holandskí záhradníci sa pustili do zušľachťovania tulipánov na prelome 16. a 17. storočia, keď sa tento kvet stal módnym, a aj vďaka nim je táto krajina dodnes povestná rozľahlými malebnými tulipánovými poľami. K vyhľadávaným atrakciám patrí aj kvetinový trh na kanáli Singel v Amsterdame, najväčšia kvetinová burza sveta v Aalsmeere, kde sa denne vydražia milióny kvetov, a tiež kvetinový park Keukenhof, ktorý práve na jar očarúva záhonmi tulipánov, narcisov, irisov a hyacintov.

 

Farebná škála je veľká

Tulipán patrí do čeľade ľaliovitých cibuľovín, ktoré majú vegetačné obdobie na jar. Vo voľnej prírode rastie asi 100 odrôd, ale šľachtením máme dnes k dispozícii asi 500 odrôd všakovakých farieb - od bielej cez žltú, červenú až fialovú. A dokonca existujú aj tulipány s čiernymi lupeňmi, ktoré sa kedysi cenili veľmi vysoko.

Tento kvet môžeme darovať pri akejkoľvek životnej situácii. Či už sú to radostné i menej šťastné rodinné udalosti alebo oficiálne slávnosti. Pôsobia dobre v kombinácii s inými jarnými kvetmi, ale zaujímavým je aj aranžmán urobený čisto z tohto druhu kvetov. A môže to byť kytica dvadsiatich tulipánov v jednej farbe rovnako ako kombinácia sviežich jarných odtieňov, prípadne kontrast bielej a červenej.

 

Takto vydržia dlhšie

Ak sa chceme z tulipánov kytice tešiť čo najdlhšie, mali by sme akceptovať nasledujúce odporúčania.

  • Zásadne kupujeme ešte nerozkvitnuté tulipány.
  • Pred naaranžovaním zrežeme zo stopky každého kvetu šikmým rezom asi 2 centimetre.
  • Umiestniť ich treba do úplne čistej vázy bez zvyškov saponátu.
  • Do vody môžeme vsypať koncentrát s výživou, ktorý dostaneme kúpiť v kvetinárstve.
  • Vázu neumiestňujme nikdy v blízkosti radiátora alebo iného tepelného zdroja a nebezpečnou je i miska s ovocím, ktoré vylučuje pre kvety toxické látky.
  • Tulipány zvyknú nasávať veľa vody a stonky preto strácajú pevnosť a skrúcajú sa. Aby sme spomalili proces vädnutia, môžeme si pomôcť malým trikom. Koniec stonky namočíme na minútku do vriacej vody alebo ho podržíme nad plameňom sviečky alebo plynového horáka. Kvetu ten agresívny zákrok neublíži, ale takto sa cievy, ktoré stonku hojne zásobujú vodou, uzavrú.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada