28.06.2016 09:29

Vodná show na Dunaji

Aktuality

 

Vo štvrtok 30. júna sa Dunaj premení na obrovské vodné plátno hrajúce všetkými farbami - na Slovensku sa predstaví multimediálna vodná show, ktorou sa môžu pýšiť svetové metropoly ako Sydney či Tokio. Unikátne podujatie pripravili Spoločnosť Ferdinanda Martinenga a Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Vzhľadom na významnú udalosť, akou je slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, sa organizátori rozhodli venovať podujatie oslave Slovenska i celého európskeho spoločenstva. Deväťdesiat minút pred začiatkom predsedníctva, teda 22:30, sa na Námestí M.R. Štefánika v Bratislave zoskupia stovky divákov i významných hostí, aby spoločne prežili jedinečný moment v novodobých dejinách našej krajiny.

Veľkolepé zakončenie Slnovratu na Dunaji

Multimediálna vodná show má byť zároveň pomyselným zlatým klincom viac ako štyridsiatich riečnych podujatí, ktoré sa počas júna odohrávajú na území slovenského toku Dunaja. ,,Stotožňujeme sa s ideou riečnej prehliadky, ktorá si kladie za cieľ sprístupniť Dunaj verejnosti pomocou rôznorodých aktivít a poukázať na hodnoty rieky. Je pre nás cťou, že práve podujatie Tancujúca voda: Od Tatier k Dunaju slávnostne ukončí Slnovrat na Dunaji. Táto rieka je s mestom Bratislava úzko spätá, jej využitie je však oproti iným európskym štátom, cez ktoré preteká, veľmi nízke. I našou aktivitou to chceme zmeniť,“ vysvetľuje predseda Spoločnosti Ferdinanda Martinenga Peter Kurhajec.

Štúr i Dubček na chvíľu opäť ožijú

A samotný program multimediálnej vodnej show? Na rozľahlé vodné plátno (18 metrov výška, 40 metrov šírka) sa budú premietať obrazy zachytávajúce krásy našej krajiny. ,,Počas premietania dáme priestor menám a fotografiám známych Slovákov, ktorí sa do našej histórie zapísali vďaka prínosu v oblasti kultúry, vedy či športu. Na vodnom plátne sa objavia Ľudovít Štúr, Alexander Dubček či Peter Sagan. Diváci sa môžu tešiť i na folklór, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva“, hovorí režisérka podujatia Stanislava Pavolová, známa ako moderátorka z televízie JOJ. Originálny program sa zobrazí na vodnej stene a bude zosynchronizovaný s hudbou a laserovou show.

Technicky náročný projekt

Tridsaťminútová multimediálna vodná šou bude ukážkou najnovších laserových technológií a premietania na vodnú plochu. Projekt si vyžaduje prítomnosť dvoch zakotvených lodí na Dunaji. Multimediálna šou je tvorená lasermi a vodným plátnom, nazývaným i vodná stena. Vodná stena sa vytvorí pomocou dýzy, ktorá bude dosahovať predpokladanú výšku 18 metrov a šírku 40 metrov. Vodná dýza bude umiestnená na nákladnom člne, ktorý sa bude nachádzať približne 50 metrov od Námestia M.R. Štefánika, aby bol dosiahnutý maximálny efekt a veľkosť obrazu pre divákov. Druhé plavidlo bude umiestnené približne 100 metrov od Námestia M.R. Štefánika. Z tohto plavidla sa bude projektovať na vodnú stenu pripravený program, ide o takzvanú spätnú projekciu. Samotná grafická projekcia je vyrobená špeciálne, aby vynikla na vodnej ploche. Je potrebné prispôsobovať animácie, ktoré vyniknú v prípade vyššieho kontrastu a veľkosti. Spolu s animáciou na vodnej stene sa bude konať zosynchronizovaná laserová show. Pre jej vyniknutie budú zabezpečené dymostroje so silnými ventilátormi pre dosiahnutie potrebného zadymeného priestoru, v ktorom lasery vyniknú. Projekcia premietaná na vodnú stenu bude doplnená 3D efektmi vyrobenými na mieru. Trojrozmerný priestor zobrazený na rozptýlenej vode, odrážajúci sa na vodnej hladine, vytvorí jedinečnú show, ktorá na Slovensku nemá obdoby.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada