22.03.2019 08:31

Voda je skutočná vzácnosť

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Možno aspoň dnes, keď je Svetový deň vody, si treba pripomenúť, že voda je poklad, ktorý si treba ceniť. Je dôležitá v prvom rade pre zachovanie života, pretože bez vody by človek neprežil viac než týždeň. No pomáha i udržiavať zdravie, ku ktorému patrí aj osobná hygiena a ochrana pred infekčnými ochoreniami. V neposlednom rade ju potrebujeme aj na varenie a na udržiavanie čistoty v prostredí, kde žijeme.

 

Trpí najmä Afrika

My Slováci žijeme v strede Európy a charakter našej krajiny popretkávaný množstvom riek, potokov a prameňov v horských oblastiach nám zaručuje dostatok prírodnej tekutiny. Ani si neuvedomujeme, aké obrovské problémy v súvislosti s nedostatkom vody musia prekonávať obyvatelia mnohých iných kontinentov. Na tejto planéte, ktorú z dvoch tretín ovláda vodný živel, zomiera paradoxne denne viac ako päťtisíc detí na následky vážnych ochorení, pretože žijú v ťažkých podmienkach a okrem iného im chýba aj pitná voda. A epidémiami netrpia len najchudobnejšie krajiny Afriky, Ázie či južnej Ameriky. Aj v Európe majú niektoré štáty ako Bulharsko, Rumunsko a Ukrajina problémy so žltačkou alebo s týfusom. Dôvodom býva úroveň znečistenia odpadových vôd, ktoré kontaminujú zdroje pitnej vody.

Odborníci dokonca tvrdia, že až 80 percent všetkých chorôb vibrujúcich medzi svetovou populáciou je spojených s nekvalitnou vodou a s nevhodnými hygienickými návykmi. Nepriaznivá situácia v niektorých krajinách má dokonca aj vplyv na úmrtnosť novorodencov, na vysoký výskyt gynekologických ochorení a dokonca aj na vzdelanosť ženskej časti populácie – dievčatá do školy nechodia aj preto, že tam nemajú vytvorené vhodné hygienické podmienky, ako sú toalety a prístup k čistej vode.

 

Voda je naša podstata

Okrem hygieny ako ochrany pred infekciou je voda dôležitá aj z iného pohľadu. Tvorí až z dvoch tretín naše telo. Organizmus si ju sčasti vyrába sám, ale zároveň isté množstvo vylúči pri dýchaní, potení a močení. Preto si tekutiny treba každý deň dopĺňať a dbať na správny pitný režim. Na dobré fungovanie potrebuje náš organizmus 1,5 až 2,5 vody, ktorú treba prijímať priebežne počas celého dňa. Nedostatok tekutín môže vyvolať únavu, pocit vyčerpanosti, svalové kŕče, nevoľnosť a napokon i celkový kolaps organizmu ako dôsledok zlyhávania orgánov.

 

Už ani kvapka?

Jedno je isté. Voda, ktorú niekto považuje za samozrejmosť, môže byť pre iného vzácnosť vyvážená zlatom a diamantmi. A situácia sa môže aj zmeniť. Najmä plytvaním tejto veličiny alebo ľahostajným prístupom k životnému prostrediu. Už aj na Slovensku sa stali prípady, keď bezohľadné správanie podnikateľa malo za následok kontamináciu miestnych zdrojov alebo došlo k havárii na potrubí a ľudia obce alebo sídliska nemali k dispozícii aj niekoľko týždňov nielen pitnú, ale vôbec žiadnu vodu. Skúsme si len predstaviť, že otvorením vodovodnej páky nemusí raz vytiecť z batérie už ani kvapka vody. Priam hrôzostrašná predstava, že?

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada