18.10.2012 17:55

Vlastné telo vo svojich rukách

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Držať vlastné telo pevne vo svojich rukách, to je skutočne aktívny prístup k prevencii. K podobnej filozofii patrí aj samovyšetrovanie prsníkov. Táto pravidelná činnosť nás nestojí veľa času, ale, naopak, ušetrí nám kopu stresu a dokonca pomôže odhaliť počiatok vážneho ochorenia. Európanky sa už o svoje zdravie takto starajú, a Slovenky majú vďaka novej kampani tiež príležitosť osvojiť si podobný iniciatívny postoj.

 

Prečo si pravidelne vyšetrovať prsníky? Dôvod je zrozumiteľný – narastajúci počet onkologických pacientov so zhubným nádorom v tejto časti tela. Ročne pribudne na svete 1,2 nových pacientov s rakovinou prsníka a 470-tisíc ich zomrie. Aj keď sa problém týka i mužov, ženy predstavujú až 99 percent ľudí s týmto ochorením. Situáciu zhoršuje aj nedostatočná prevencia a príchod k lekárovi vo chvíli, keď je choroba v pokročilom štádiu, čím sa šanca na vyliečenie výrazne znižuje. A pritom periodická kontrola stavu prsníkov je veľmi jednoduchá a časovo nenáročná. „Samovyšetrovaním prsníkov získame benefit pri negatívnom i pozitívnom náleze. Ak nič neobjavíme, tak cítime úľavu a ak áno, vyprovokuje nás to k návšteve lekára, čím sa liečba zjednoduší a my si ušetríme trápenie,“ hovorí ministerka zdravotníctva SR JUDr. Zuzana Zvolenská, ktorá považuje prevenciu za veľmi dôležitú súčasť starostlivosti každého o svoje zdravie.

 

Učí aj web

Prehmatať prsníky si treba v stoji, v predklone i v ľahu v prvom mesiaci denne, aby sme poznávali zmeny súvisiace s priebehom menštruačného cyklu. Potom si stačí urobiť prieskum raz za mesiac, najlepšie po skončení menštruácie. Všímať si treba hrčky či zhrubnutia na prsníkoch i v podpazuší. Technika sa dá ľahko nacvičiť napríklad pod dohľadom gynekológa. Alternatívou sú aj webové stránky, ktoré poskytujú obrazový manuál i videá, ako pri samovyšetrovaní prsníkov správne postupovať (napríklad www.health.sk). A do 15. decembra sa ponúka aj edukačná kampaň pre ženské kolektívy a firmy, ktoré sa prostredníctvom web stránky www.pridajtesa.sk môžu prihlásiť a dohodnúť si stretnutie s odborníkmi.

 

Frekvencia samovyšetrovania prsníkov závisí od veku

 • ženy nad 20 rokov raz za tri mesiace
 • ženy nad 30 rokov každý mesiac, asi 3 dni po skončení menštruácie, vtedy bývajú prsníky uvoľnené a nie zdurené a bolestivé
 • ženy v klimaktériu alebo po gynekologickej operácii každý mesiac, najlepšie v rovnaký deň v mesiaci
 • kontrolu by si mali robiť raz do mesiaca aj tehotné ženy a dojčiace mamičky, tie po dojčení alebo odsatí mlieka

 

Ďalšie zmeny na prsníku, ktoré sú dôvodom návštevy lekára

 • asymetria tvaru a veľkosti prsníka
 • kožné zmeny na prsníku – svrbenie, sčervenanie
 • vťahovanie kože prsníka
 • výtok z bradavky, môže byť až krvavý
 • opuch a pomarančová farba jedného z prsníkov
 • bolesti v prsníku
 • zmeny bradavky a jej vťahovanie
 • zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší alebo nad kľúčnymi kosťami

 

Často to rakovina vôbec nie

Podľa košického gynekológa MUDr. Ladislava Saksúna by mal podobné vyšetrenie prsníkov robiť pri preventívnej prehliadke každý gynekológ. Ak tak nerobí, treba zmeniť lekára. „Ak si žena nájde hrčku alebo inú abnormalitu v prsníku, neznamená to ešte, že ide o zhubný nádor. Môže ísť aj o nezhubný nádor fibroadenóm alebo cystu,“ hovorí. Z nálezov je takých až 8 z desiatich, preto sa netreba dopredu stresovať. Najdôležitejšie je však čo najskôr vyhľadať gynekológa, ktorý situáciu zhodnotí. Aj v prípade, že sa jedná o rakovinu, je dobré, že ochorenie sa diagnostikuje v prvom štádiu, keď si vyriešenie problému neraz vyžaduje len menší chirurgický zákrok, ale žiadnu rádio- či chemoterapiu.

 

Poznámka

Keď objavíme problém, neodporúča sa v žiadnom prípade spoliehať sa na pomoc a neodborné rady rôznych samozvaných liečiteľov, ktorí odrádzajú od klasickej liečby cytostatikami a ponúkajú pacientom náhradné alternatívy užívania bylinkových zmesí a absolvovania nedôveryhodných terapií. Mnohí už uverili a napokon sa ocitli v rukách onkológov v nemocnici v štádiu, keď im nepomohla ani moderná biologická liečba.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada